3DHR.net

Help! Max vRay - staklo/plastika na bijeloj pozadini - artefakti na rubovima

Offline Vjekoslav Vacenovski

• Jr. Member
  • **
Pozdrav svima.

Muči me vRay već dva dana lol. Ne mogu se nikako riješit ovih artefakata na rubovima stakla. Pokušao sam različite light setup-ove, vray postavke, environmente...

Trenutni light setup:

a ovo problem:

Materijal je vray mtl:
diffuse - crna
reflection - siva; fresnel reflections - on; Max depth - 10
refraction - 255 bijela; refraction IOR - 1.54; Max depth - 10
reflect on back side - on

svjetla su 3, multiplier 6 i 3 za bočna, 4 za svjetlo iznad okrenuto prema plane-u studija, subdivs 20

Caustics je off, tako da oni ne uzrokuju ove artefakte. Koristio sam GI - IR Map + Light Cache

U environment slotu je HDRI, reflection/refraction override je isključen i nema mape. Pokušao sam renderirati i bez hdri, i hdri u oba override slota (env., refl/refract) al svejedno dobivam ove čudne refleksije.

Ako ima tko ideju pls.

Hvala!

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
Jel moguće da je neki problem u samom modelu? Kako je modeliran, je li importiran iz nekog drugog programa i sl.?

Jesi probao pod global switches stavit secondary rays bias na vrijednost veću od 0 (npr. 0.001)? Ovo pomaže kad se preklapaju poligoni.
Jesi možda dirao postavke za fog na materijalu?
Reflect on back side je po defaultu isključen ako se ne varam.. to si probao i isključit?

Eto, ne znam odgovor, samo neke ideje :)

• Jr. Member
  • **
Hvala ti na odgovoru Dejane.  :)

Eh sad. Ja sam modelirao model, al' to ne znači da problem nije u modelu :D

Prvo sam napravio low poly model, bilo je n-gona, a rubovi su imali blagi chamfer. Odmah su se pojavile ove čudne refleksije na rubovima.

Rekoh, možda je problem u smoothing grupama, pregledao sam model - i dalje isto. Zatim sam napravio high poly sub-d model (to je ovaj s rendera) ali i dalje imam artefakte.

Što se tiče materijala, pokušao sam mijenjati i fog, fog bias i multiplier, no to je imalo efekta samo na boju stakla.

Rubovi su isti s "reflect on back side" on/off

Evo sad ću pokušat promijenit brojke pod secondary rays bias-om, možda pomogne.

Mogu  uploadat max file za slučaj da neki vray majstor ima strpljenja i vremena pogledat...

problem je što moram poslat render uskoro, deadline je blizu  :'(

« Last Edit: July 12, 2013, 06:37:56 PM by Vjekoslav Vacenovski »

Offline Darko Vučenik

• Full Member
Jesi probao svoje kockice zamjeniti sa običnim ChamferBox primitivom, samo da budeš siguran da li je problem u modelu ili u render postavkama?
Da sam svizac, odmotavao bi čokolade.

• Jr. Member
  • **
Malo kasnije odgovaram, nisam uhvatio odmah vremena, ali pristojnosti radi.

Dakle, problem je bio u studio/light setup-u i još nisam skužio o čemu se radilo. Reflektiralo se nešto, i  dan danas nemam pojma što.

Svi environment/reflection/refraction slotovi su bili prazni, nije bilo hidden lightsa, default svjetla off etc. Chamfer box primitive je također sjajio, tak da nije bio problem u modelu. Thnx Darko, inače bi čupao kosu a klijent isto haha   ;D

Napravio sam identičan light setup ispočetka, mergao model u novu scenu, render je ispao ok.

Pozz i hvala Dejanu i Darku :)