3DHR.net

Only Men Stuff - Concept car

Offline Goran Stanković

• Full Member
Pozdrav,

ovako, firma u kojoj radim (http://www.vocor-media.hr/) svake godine održava event pod nazivom "Only Men Stuff - http://www.onlymenstuff.com/" u Westgate shopping centru. Inače event se sastoji od par tema tipa moda, slobodno vrijeme, noćni život itd... jedna od tema je i auti. Only Men Stuff ove godine u 10. mj. će se malo razlikovati od prijašnjeg pa tako između ostalog ove godine planiramo za temu auti izraditi par koncept automobila koje bih onda izložili unutar centra za vrijeme trajanja eventa. Točan broj automobila još ne znamo jer to ovisi o cijeni izrade jednog pa bi nakon izrade jednog odredili konačan broj. Znači, što mene zapravo zanima je ima li ovdje zaiteresiranih da ustupe svoje dizajne da se od njih naprave modeli u prirodnoj veličini i izlažu na jednom takvom eventu.

Glavne smjernice bi bile sljedeće:

- nepostojeći sportski design;
- felge+gume bih stavljali postojeće;
- svjetla i šajbe neprozirna ili reflektriajuća;
- onak... kužilo bi se da je maketa...

Uglavnom fali mi još puno informacija oko same izrade....ali me zanima da li bi netko bio voljan ustupiti model/nacrt svog dizajna koncept automobila? Treba nam jedan odmah za testnu izradu...

...meni je pao na pamet nekakav contents tu na 3dhr-u ali pošto bi automobile trebali izabrati oni koji će ga izraditi i kratak rok, pada u vodu...

Onda kaj velite?

Poz,

Goran

znr

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Mozes li poblize definirati rijec "ustupiti" u ovom kontekstu :)?

- ustupiti - kao dati vam besplatno ?
- ustupiti - za naknadu autoru ?
- ustupiti - za slavu (samo potpis autora)
- ustupiti - nesto deseto :)?

Hvala

BTW i od cega mislite izradjivati te aute (ko ce ih proizvesti u prirodnoj velicini?) jer ako vam treba za neki odljev iz IGES/STEP/STLa onda modeli moraju biti watertight sto treba napomenuti jer je bitna stvar ;).
--------------------------
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
----------------------------

Offline Goran Stanković

• Full Member
Ustupiti - dati pesplatno za slavu. Mi zadržavamo fizički model, tebi sve ostalo.

E sad što se tiče izrade tu ni meni nisu još stvari jasne. Da me sad pitaš rekao bih da Hrvatskoj malo šanse ima za to napravit... Mene isto zanima. Trebao bih imati više detalja uskoro pa updejtam.

Mislim da neće biti neka cnc obrada u igri.

Sorry al ne mogu se baš pohvaliti da znam kaj je "IGES/STEP/STL".  :-[

Ukratko bi ti to bilo ono imaš gotovi 3d model koji bih želio izložiti u 1:1 (naravno s nekim ograničenjima kao što sam napomenuo).
znr

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Stos je sto vecina toga na CNC strojevima obicno trazi watertight model a to znaci da se recimo vrata nemogu otvarati niti ikoji drugi dio jer svi utori postoje ali kao udubine a ne kao pravi odjeljeni paneli. To je malo zaj.. za izmodelirati a i samim time ti vecinu ovih modela sto vidis ovdje baca van konkurencije i zahtjevat ce nakandnu izradu ili preradu postojeceg. IGES/STEP/STL su neki od najcescih formata koje ti strojevi obicno prihvacaju za izradu. Ja sam radio par model za takve strojeve ali mjerila su bila 1:3 i 1:2 ali neznam postoji li to kod nas za odraditi je rovo se radilo van HR. Neznam cijenu ali pretpostavljam da nije jeftino :(.

E sad ono sto meni nije jasno u toj prici je zasto ako ste spremni platiti da se model izradi (cak nekoliko njih kako navodos) na nekom CNCu niste u isto vrijeme spremni paltiti nekom 3D autoru da izradi model po zelji :). Tj zasto "pamet" ne vrijedi dok hardware vrijedi :)?

Ili je to ona stara online izreka kad su pitali jednog crackera zasto donwloada/crackira software online a ne recimo hranu, hardware, automobile i slicno tj. zasto to placa kad ovo ne zeli :) On im na to odgovori - "downloadao bi ja i pravi auto kad bi se moglo" ;) :D ;).

Postat cu koju sliku kad dodjem kuci da vidis kako izgleda watertight model/ kalup pa ce biti jasnije. Ima tu jos nekih stvari na koje treba paziti ako se model "štanca" u presi ili se bas izljeva u kalupu tj. vise njih.

pozdrav
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Evo jedan primjer kako izgleda watertight modela u mjerilu 1:3 napravljen presanjem.

Prednji i zadnji dio su morao biti posebno izradjen (branici) jer je donji dio savijen prema unutra pa je nemoguce upresati tako (da je moralo biti iz komada onda bi moralo ici u posebni kalup)
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Goran Stanković

• Full Member
Ok, malo sam ja tu prebrzo izletio s upitom dok ne znam sve detalje ali svakako sumnjam da će to biti izrada tog tipa na strojevima i prerađivanja modela. Prije će biti da bi od vas tražili par rendova (top, left, perspective, itd..) pa bi majstori po tome "sklepali" model.

Što se plaćanja tiče, kaj da ti velim. Mišljenje je (ne moje osobno) da je sama promocija autora dovljna. Sad, trebao bih provjeriti, možda je moguća takva neka kombinacija ali cijenu bi definirali kako?

Inače sam upoznat sa situacijom potcjenjivanja u 3d-u i znam koliko postovi ovakvog tipa mogu izazvati frustracija ali eto u situaciji sam da trebam vaš feedback bio on negativan ili pozitivan.

Btw, ovo super zgleda :). Imaš fotku gotovog modela?
znr

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Nazalost nemam fotku gotovog :(. Ima screneove jednog Pickupa koji je radjen za RC model u mjerilu 1:4 ali iz izvlacenje iz nekih kalupa pa je trebalo pazit na neke detalje i bilo je zeznuto izmodelirat sa svim tim na umu ali zadovoljan sam kako je ispalo na kraju. Nazalost nisam niakad vidio gotov model uzivo :(.
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
A varijanta 3D printanja, pa onda naknadna ručna obrada da se dobije glatka površina, koja se onda polakira? Ko recimo ovo naprimjer: http://www.3dhr.net/3dtisak/galerija/maketa_jahte_-_propela_d-o-o-/
Naravno, ta tehnika pali ako se ide na izradu makete, ali ako se radi model u stvarnoj veličini, onda možda nešto ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=VS7pKdgwTgM&feature=fvsr
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

Offline Goran Stanković

• Full Member
Pjena veliš? Možda tako rade to? Ne znam još, javim čim saznam.
znr

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
E, poslao sam poruku jednom poznaniku, kojem je to blisko područje, pa možda svrati sa kojim korisnim savjetom.

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Ma, mislim, to nije nešto sa čime imam bilo kakvog iskustva, tak da sve što znam, je ono što mogu naći na netu ili youtube-u, a za realizaciju ovako nečeg treba ipak profesionalnije mišljenje i savjet.

P.S. btw, mislim da je ovaj natječaj jako dobra ideja i bilo bi odlično da se to i realizira tako kako je zamišljeno, tako da ću osobno pokušat pomoći kolko god mogu.

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Koberu - 3D print u prirodnoj velicini "nekoliko" auta bi vjerujem premasio budzet cijele kampanje za naredna 3 sajma :D. Skoro da bi mogli onda i kupit pravo vozilo ;).

Sto se tice samog natjecaja za vozilo meni to zvuci zanimljivo ali iskreno bez nekog "poticaja" nebi se ukljucivao i jedan takav a i prvenstveno bi moralo biti dobor odredjeno kako model treba izgledati (specifikacije od tvrtke koja bi ga radila) da bi ga se uopce moglo odstancati ili napraviti kalup za pjenu ili neki drugi materijal ;).

Evo jedna screen pickupa pripremljenog prije exporta u *.STL. Svaka linija/utor, prozor, lajsna (pa i sam auspuh) su povezani za sasiju tj sve je jedan komad = watertight.
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
@Lewis; naravno da 3d print dolazi u obzir samo za makete; zato sam i napisao da to pali samo ako se radi maketa. ;) Za ostalo nisam kompetentan, pa se nebi puno ni mješao...