3DHR.net

Offtopic: 3dhr rendering natječaj: Interijer

Guest · 50 · 11283

kizo

• Guest
kuzim ja tvoj stav ali cemu onda uopce kretati od arh.viz scene ??? ako je cilj napraviti loodu scenu od obicne onda i to treba napomenuti.

svaka cast tebi Toni i tvojim radovima  koje odavno cjenim.....ali ne kuzim zasto moras  arh viz vezati uz nekakve spike tipa sad....ogranicenje???? sta je tu ogranicavajuce? daj baci pogled kad stignes na svjet arh viza pa ces nadam se skuziti da i tu ima puno kreativnosti i umjetnickog izrazavanja
na kraju krajeva vecina uradaka iz tvog osobnog portfolia svodi se na super odradjeni arh.viz :)
a nesto novo se tesko moze vidjeti u bilo kojem podrucju

Offline Dean Niskota

• Sr. Member
    • www.studio-niskota.hr
mda.... mislim da je svima jasno da su ovakvi "prostori" jedino dobri za neku close up scenu prepunu razradjenih detalja, ali ne zelim pricati o nekoj viziji... nego me zanima ako se trazi arch. viz. scena zasto nije zamisljen prostor gdje se moze raspistoljiti sa svim i svacim... mislim da bi bilo bolje da nema uopce namjestaja nego da je taj....
tu se slazem sa Kizom da ste se trebali posavjetovati sa nekim archvizeasem oko nekih stvari.. 
nekako mi ovo sve amaterski izgleda i neznam.. svaka cast za bilo kakav natjecaj, ali kad nesto organizirate organizirajte to da boli glava... nisu bitne ni nagrade ni nista.. tu se radi o respectu..

decit!

Offline Vjekoslav Kiralj

• Hero Member
    • Kiralj3d
Napola sam već gotov s scenom, po meni je scena super!, isključivo jer je jednostavna i da se nabrijavat do zla boga, malo remodeliranja i pimplanja postojećih modela, i zadovoljan sam kako me krenulo.

Po meni se da puno atraktivnih kadrova isfurat, ako kamera ne lovi ono što želite, zrendajte 2 slike s 2 kamere i spojite ih u neku polu panoramu il nešto npr.

A ovaj "natječaj" nisam ni shvatio kao neki big thing maximalno expresionistički s prostorom od 300kvadrata i sl... neg čisto ono... jednostavno i detaljno...

Možda se meni sviđa sve zato što jako volim radit na jednostavnim i malim scenama... Valjda stvar ukusa...

Anyhow, meni je ovaj natječaj super :)

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Oko ovog natječaja se stvorila polemika ko da je neznam šta, a mislim da je glavni problem to, da niste shvatili poantu ovog natječaja... Poanta je da si ljudi koji imaju malo manje iskustva sa tako nečime, konkretno rendanjem, svjetlom, materijalima i osnovama texturiranja, mogu skinuti ovu scenu i raditi na njoj. A jednostavna i svakodnevna je baš zbog toga da si netko tko do sad nije radio ne znam kakve fancy, cool dizajnerske vizove interijera i sl. može pogledati po svom stanu ili kući i vidjeti relativno sličan namještaj, slične detalje, slično osvjetljenje i raditi prema tome kao referenci. A opet sa druge strane, netko tko želi, može uzeti ovu scenu i od jednostavne scene sa jednostavnim elementima pokušat napraviti nešto drugačije i kreativnije.

Pošto se dosta često, kao neki primjer kako bi stvari trebale biti, spominje CGSociety, evo jedan primjer par scena koju su koristili tamo u sličnim natječajima (dakle, bez nagrada i fokusirani na texture, materijale i rendanje):

Mislim da jednostavnije od toga ne može. I nitko se nije bunio niti prigovarao, nego su ih ljudi skinuli (koji su htjeli) i radili.
Nitko nikog ovdje ne prisiljava na ništa; tko ne želi, ne mora sudjelovati.
I namjena ovog natječaja nije da se možemo mi iskusniji međusobno natjecati tko će bolje, nego da stojimo sa strane i savjetima, uputama i komentarima pomognemo ostalima da isprave greške, poboljšaju tehniku i na kraju krajeva da na nekom konkretnom primjeru nauče nešto. Ali ni na to savjetovanje onih koji će raditi sa ovom scenom, nitko nikog ne prisiljava.
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

InTercepto

• Guest
Bravo sa primjerima.
Sta se tice tvog odgovora kizo:
Iako je tehnicki zahtjeva superiorne tehnicke vjestine, Aviz ne zahtjeva od korisnika neku preveliku kreativnost. Nemozes to usporedjivati sa mojim radovima jer nema uopce smisla... to sta ja radim su scene i radjene su iz neke motivacije kako bi koliko toliko nosili odredjenu poruku sa sobom, a s druge strane pogledaj AViz i reci mi sta te scene govore o sebi, nista!  Nagledao sam se vizualizacija po galerijama i forumima, i na niti jednoj nisam zakocio vise od 10 sekunda... dok su radovi poput Marek Denka, za pimjer, ostavili puno veci rez u sjecanju ... jer jednostavno imaju ono nesto. Pitaj Lemonade 3D u cemu najvise uzivaju... da li kad rade vizualizacije za klijente ili se fokusiraju na svoj animirani film. AViz prije svega ima na prvom mjestu vizualnu kvalitetu (svjetlo, teksture, materijale) a daleko na drugom mjestu dolazi kreativni aspekt ... 4-5 ljudi iz firme je doslo iz te domene, i kao jedan od najbitnijih razloga su naveli slobodu izrazavanja ilitiga fleksibilniju te vecu razinu vizualne komunikacije. Stoga, iz moje perspektive logicno mi se boriti za jedan drugi smjer natjecanja gdje se razvija i kreativna sposobnost pojedinca, potiskujuci tehnicku liniju kao nesto sekundarno ali ipak jako bitno.
Necemo previse ulazit u diskusiju jer je otisla malo offtopic, stoga cu zakocit ovdje ... ja sam svoje misljenje izrazio. :)

Offline Alex Knapić

• Hero Member
Potpisujem Deanovo i Kizino izlaganje i ne slazem se s ljudima koji ne vide (ili ne zele vidjeti) kreativnosti u arh. vizovima.
Ipak najbitnije je da je ovo prvi arh. viz kontest koji ce kasnije izrasti u kvalitetnijeg i osmisljenijeg...

Offline Vjekoslav Kiralj

• Hero Member
    • Kiralj3d
Ma gledajte, sve što radimo, i arh viz i fantasy stvari i sl. je kreativnost, da ga hebeš, treba imat po meni neku žicu za to. Sve je stvar ukusa.
Dal' neko voli ono što vidi pretočit u 3d ili ono što misli pretočit u 3d, je tak sve jedno... jer to su stvari oko kojih se mi svi volimo zajebavat... mislim ova prepirka je otiša u neku polemiku tipa dal je bolje igrat se autićima ili barbikama... deca!

Jebte baš ono ke Kober veli, zake nitko na societyu ne kuka kak bi i šta bi bilo, ko da je ovo jedini natječaj na netu... imate arh viz, mate painting, rendering & lighting, sf i sličnih natječaja na netu ko blata... Vi se okačili na ovaj ko da je neznam šta...

Kak to da Lewis nije kenjao oko toga zake nema autiju u ovom kontestu...

Natječaj ko natječaj, tematika ko tematika... sad bi vi tu neka biranja i rasprave u temi koja nema veze s tim, imate ljepo tam one prijedloge i sugestije, i tam velite ke vam na duši i kakve bi htjeli buduće natječaje, ak se uvaži vaša riječ super, ak ne - nikom ništ...

Ja sam npr sudjelovao na predzadnjem chalengeu na cg societyu king's treasure, i bilo mi je kul, sad je tam neki s karakterima chalenge pa nisam ni pisnuo neg čekam sljedeći.

Bzvz... Umjesto 2 stranice nečiijh radova u ovoj temi, ja čitam 2 stranice o tome ko ima večeg...

Deca.

Offline Goran Kruhonja

• Hero Member
    • ANALYZER - Portfolio

kizo

• Guest
evo da onda i ja privedm kraju iznosenje svog misljenja i zavrsim sa time.

prvo sta mi nije jasno je zasto se dvije konstruktivne kritike tretiraju odmah kao napad , nesto negativno......to je ipak vidjenje odredjenih pojedinaca lkoji se bave takojer 3d-eom......izrazeno bez vrjedjanja i u najboljoj namjeri......te sa razumjevanjem da je dobro sto se "natjecaj" uopce pokrenuo
tako da se nemoze reci da je to nesto pre ozbiljno.....to su misljenja na koja imamo pravo

malo su se stvari kontradiktorno poslozile.....recimo u "natjecaju" se spominje:

"Princip je takav da vam mi damo scenu sa modelima, a na vama je da posložite texture, materijale, osvjetljenje, te da izrendate neku zanimljivu sliku koristeći tu scenu. Možete još svojevoljno dodati neke stvari ili postojeće razmjestiti, tako da malo obogatite scenu, ali nemojte opet pretjerivati, jer scena mora ostati više manje ista kod svih, radi bolje međusobne usporedbe."

dakle ako je scena od koje se krece interijer(arh.viz) a netreba previse mjenjati kako bi ostale sto slicnije
onda se ipak sve svodi na tehnicku stranu......lol.....pa i zove se RENDERING natjecaj.....dakle dosta tehnicki dio samog procesa nekog 3d-a
jednako tako nigdje se ne spominje da nebi trebali sudjelovati oni malo iskusniji.....i ne kuzim zasto nebi........cemu srezati broj mogucih sudionika kad nas je ionako malo.....i nije tu stvar dokazivanja......nego bi i oni manje iskusniji imali prilike vidjeti kako pristupa neko sa vise staza.......ali ajde i od toga nista

ovo pejstano sa CGS-a su bili mali chellengi (izazovi jer predstavljaju upravo izazov )   ovo nas zove se natjecaj (contest) i podrazumjeva natjecanje.........ali kako nema nagrada a ocito je nepozeljno da sudjeluje bilo tko......i ne lici bas kao natjecanje

zanimljivo je primjetiti kako troje ljudi koji su se "usudili kritizirati" svi rade arh.viz visoke kvalitete ali opet njihovo misljenje je nepozeljno.....a scene interijer ....lol

@toni..........nisi se valjda naso uvrjedjenim jer sam spomenuo arh.viz uz tvoje radove? sorry ali ipak scene na koje mislim nisu daleko od toga.....a neku duboku poruku nemaju tako da prevladava sve ono sto se moze prenjeti i sto se upotrebljava u arh.vizu.....dakle kompozicija, osvjetljenje, materijali.....naravno tehnika

ovo tvoje razmisljanje da arh.viz scene ne govore nista o sebi samima ili pak autorima nema ama bas nikakvog uporista .....sta znaci ni fotorafija nije kreativna jer se tamo radi samo o tehnici???? wtf
 na kraju krajeva cak ako si i uvjeren u tu inferiornost vrijednosti arh.viza.....buduci da se njime ne bavis.....nego radis "superiorne" stvari.....bio bi puno veci covjek da se ostavis omalovazavanja i podcjenjivanja....eto te tako  "ogranicene" djelatnosti a s time i nas koji se njom bavimo

znam da nisi naucen da ti netko proturjeci....ali ja ipak nisam fascinirani klinac....imam svoj stav.... i iza njega stojim.

kizo

kizo

• Guest
@ Vjekoslav

stari nije ovo kenjanje....nego moje misljenje....pa malo respekta nebi skodilo......nismo "deca" ne?

Offline Denis Tubok

• Hero Member
ovo je izgleda preslo u natjecanje u svadjanju.
Ove primjere sto je Dejan stavio i sto je napisao je uredu, jer kao sto je rekao, Ovo je vise takmicenje za ljude koji slabiju poznaju rendanje svjetla i sve ostalo.
No mislim da bi bilo bolje da se pocnu postavljati rendovi nego ovoliko komentari. :)

Offline Vjekoslav Kiralj

• Hero Member
    • Kiralj3d
meni je ono suludo... 2 strane postova vezane za negodovanja, na kraju se pobili ljudi itd (karikiram)...

vezano za contest svega 3-4 posta...

predlažem il da se takve rasprave presele automatski kad pređu neku granicu u neki podforum i sl. nego da se tamo piše nevezano više za temu
« Last Edit: September 09, 2009, 11:14:16 AM by Vjekoslav Kiralj »

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
kuzim ja tvoj stav ali cemu onda uopce kretati od arh.viz scene ??? ako je cilj napraviti loodu scenu od obicne onda i to treba napomenuti.
Fiju koja rasprava:) @kizo; sve sto kazes je okej, samo s krive pozicije tumacis, vjerojatno rezultat nesporazuma - nemamu rubriku "izazov", nego sve stavljamo pod natjecaj, tako smo imali i do sada, iako nije bilo nikakve nagrade za pobjednika. A rendering je napisan ne zato da ljudi stisnu samo rend, nego ajde, prema finalnoj radnji nakon finalizacije scene... svakako bi bilo u jednoj rijeci dalje od istine da je pisalo modeling, ili rigging...ne? Ovo je upravo challenge kakve je Kober prilozio sa cg societyja, nikakakva tematska ogranicenja ne postoje, poanta i je je da scena bude sto obicnija, kao sto vidite i na primjerima.
Jos je on pretjerao sa rendom, trebao je cisti shade iz viewporta poslat, da ljudi nemaju nedoumica.
I da, ako imas volje i vremena, zasto ne, moze se vjezbat i igrat tko god zeli - u proslim challengovima smo i mi sudjelovali punom parom, no kad budu nagrade, vjerujem da nebi bilo fer...Kizo ponudi ndgradu pobjedniku i onda naravno pobjedi:)
Dakle samo da se nadopunim: nije Dejan stavio naslov ARCHVIZ, stavio je samo tip scene u naslov: INTERIJER. Dakle, stoji sve sto je Toni rekao. Mozete napraviti iz scene sto vas god volja. Bas kao natjecaj s kuglom. Nije kriva usporedba. Hoce li to biti dotjeran Archviz - ok. Hoce li bit soba iz Hitchcockovog Psychoa, svejedno:) Bez omalovazavanja ijedne discipline.
dakle drugi put bit ce cajnik, ako je vec, kako toni kaze ovdje mogla kugla
http://www.cgsphere.com/
:)

Glede posla, vise se nesjecam, ali da, imali smo ovakvu rubriku za diskusije i savjete i rubriku za final. Dakle, nema potrebe za izmisljanjem tople vode :)
« Last Edit: September 09, 2009, 11:21:04 AM by Ivica Horvat »
doh!

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Ma okej, to je pripremna faza. uvijek ljudi vole malo diskutirat prije posla;)
Edit: evo je preseljeno i spojeno:)
« Last Edit: September 09, 2009, 07:35:24 PM by Ivica Horvat »
doh!

Offline Vjekoslav Kiralj

• Hero Member
    • Kiralj3d
aaaa to je ono umjesto one jedne rakijice za bolji rad? :D