3DHR.net

Arnold

Offline Anto Matković

• Hero Member

Jako impresivni testovi bete od Arnold renderera, nešto usporedbi sa Mental Ray-em (mlati ga u svemu, no ne samo njega, izgleda):
Pooosebno su dojmljivi rezultati sa 3d motion blura skupa sa GI-jem, tako nešto nisam vidio do sada, zapravo sve je odlično:
http://groups.google.com/group/xsi_list/browse_thread/thread/57e1e91a13182184
Testovi su radjeni sa Sotimage-om, što će reći da 110% postoji i više za Mayu.
Arnold renderer je inače dugo na sceni, počelo je negdje kad i VRay, ali ga je otkupio Sony Imageworks samo za svoje potrebe i razvijao dalje.  Čini se da sada izlaze vani sa rezultatima. Budemo vidli.

InTercepto

• Guest
Sta nije arnold u mesiji?
BTW ova fur kugla motion blurana sa rasterizerom u MR 3 sata?... pa trebalo bi biti 4 5 minuta.
Nisu mi neki testovi jasni bas, i mislim da je dosta povrsno sve napravljeno.
Da li oni to misle kao produkt izbacit vani ili?

Offline Anto Matković

• Hero Member
Samo je jedan mali dio Arnolda u Messiah-u.
Za kosu, koristio je area light, što smo u Mentalu, prisilno, zaboravili.
Čovjek je inače senior lighting artist u Glassworks London, i uz dužno poštovanje, vjerujem mu jedno deset puta više nego tebi :)

Offline Toni Bratincevic

• Hero Member
Svako raytracing svjetlo uz hair daje veliki noise. Nije pitanje implementacije vec problem raytracinga i fura. Depth map, sto i pixar koristi za fur daje brze rezultate i dosta kvalitetne.
Vjeruj ti anto kome oces, ali kad sam dosao tu uvjerio sam se da vecina ekipe nema bas previse tehnickog znanja... pa sad ako oces na slijepo nekom vjerovat, slobodno. I vjeruj mi kad kazem, jedan covjek u bluru napravi vise nego 2 u kakvom blizzardu, sonyu, dreamworksu... ovo dolazi od ljudi koji su dosli iz tih firmi radit za nas... pa sad povuci paralelu sa kolicinom znanja. Znamo mental jako dobro, napravimo sa njim 1 vremena materijala godisnje.
Testovi su jednostavni, podsjecaju me na raytracing kuglu na checker podu. Inace, i ovaj GI... AD shader sa occlusionom koji vata materijale ce dati jos bolje rezultate od arnolda. VRay, Brazil, FR... svi ce dati slicne smooth rezultate kao Mentalray, razlike su minimalne, pa zasto mislis da su ovi isprogramirali sveti gral?

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
OK osobno, takodjer mi je malo navijacki post od Andreasa.
Volio bih da je postao tocne scene koje je koristio
(cini mi se da su neke scene iz lighting chalengea na cg networxu, osim furballa ?)
http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=185&t=717033
pa je za to covjek mogao postaviti setup na gornjoj sceni, da ljudi osobno doma vide sto i kako.
Jer i meni su nekako cudnovati neki rezultati i razlike.
Ne navijam za mr, dapache, drago mi je ako Arnold bude kompetitivan:)
Nemogu potvrditi ni tonijeve ni antine izjave o kompetentnosti pojedinih ljudi
(nadam se da ce sve ostati u okvirima konstruktivne diskusije)
- realna scena je uvijek najbolji preimjer, ne?
E sad, malo sam pogledao "wurpa", iako je dobitnik cg choice awarda, to je bilo prije
7 godina na temelju renderinga saxofona, koji, budimo realni, nije tesko izrealizirati.
-svjetionik (koristen i za test) je hm... i vise nego prosjecan,
unatoc trudu da stavi svaki crijep na kucu i dasku na mol. http://features.cgsociety.org/newgallerycrits/g10/3810/3810_1172928663_large.jpg
recimo, rendering obale naseg kobera ovo realizacijom debelo nadmasuje ;)
http://berko.3dhr.net/galerije/929_priroda/2937_galeb_i_ja/
znam da to nije opseg elemenata na sceni kao gore, ali berko ima gomilu
referentnih scena koje moze inkorporirati i opet biti IMHO bolji, a nije lightin'&shadin' guru
u Londonu, nego jedan od lokalnih clanova male 3d zajednice ;)...
no, sad sam otisao predaleko,  gospodina Andreasa ipak nemogu podcijeniti nakon procitana 3 posta
i jednog pogleda na javnu galeriju. Dakle, skuzajte me... da se vratim konkretnom:
Anto, ako mozes covjeka pitati da posalje "meshoidiziranu" furkuglu kao obj, pa da se to oproba?
Mislim da time nebi covjek prekrsio nikakav ugovor, niti se odrekao neznam kakvog cgi uratka?
doh!

Offline Anto Matković

• Hero Member
ma ne mislim da su ovi napravili sveti gral, nego da Mental Images/nVidia zadnjih godina, posebno od vremena MasterZap kužine,  radi šit. Nije to samo Arnold, zadnji Ligtwave ima kudikamo bolji, brži GI, displacement, motion blur, evo i Modo, tko zna tko još tuče Mentala. Naravno, mogu ići linijom da je MR dobar jer nemam drugoga ili ga moram koristit, mogu nabrojat sve puste trikove koje znam da MR-a učinim podnošljivim, ali pustilo me to odavno. Jednostavno, MR je šit.
« Last Edit: July 05, 2009, 08:48:19 PM by Anto Matković »

InTercepto

• Guest
Malo sam i ja previse reagirao. :) Ivica je u pravili dobro sve napisao... na to sam i ja reagirao, jer nevolim navijacke postove koji blate drugi render, a taj isti render koristimo gotovo svaki dan i znamo poprilicno mane i dobre strane.
Mozda oni imaju optimizirani arealight shader koji daje brze rezultate ali onda ga nije dobro usporediti sa MRom i kriviti njegov render algoritam, a pravi krivac je shader.
Takodjer, kako to arnold ima flicker free GI, a niti jedan drugi render nije uspio isto napraviti...?? Nesto mi je tu mutno dok ne vidim rezultate.

Stoga me skuzajte, ali dosta sam vidio navijackih postova, dok nisu dosli potkovani tehnicki ljudi sa znanjem i dobro argumentirali te pokazali suprotno. Bio neko Lighting TD ne znaci nista... neki supervizori u firmama imaju manje znanja od njihovih radnika, i znaju bit subjektivni, sto mislim da se i ovdje pomalo dogadja.
Ocemo render, ocemo ga u Mayi, Maxu itd... pa da ga svi testiramo. Onda cemo rec i odvagat nase dojmove pa zakljucit nesto.

I nemojte se ljutit ali galerija mu nije bas nesto, stoga jos jedan -

Offline Anto Matković

• Hero Member
Eto ti tvoj iz Blura na kraju:

"it also looks like the 3delight one has more effects than the others, ie.
water ripples and detail on the ground.

regardless your testing does look extremely impressive!"

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Eto ti tvoj iz Blura na kraju:
"it also looks like the 3delight one has more effects than the others, ie.
water ripples and detail on the ground.
regardless your testing does look extremely impressive!"
A normalno, pa to bi mogao svaki dobronamjeran covjek zakljuciti, nemora bit iz blura - rendovi jesu nasminkaniji i sve to stoji - color bleed u sf sceni je npr. isto drugaciji :)
No moram ponovit, trebao bi covjek dat recimo barem dvije besplatne scene da ljudi vide sto se ima.
A MR... a nije shit, ali da bi mogo biti hitriji u implementacijama, optimizaciji i dogradnji - bi.
Da te ispravim Anto, nije MR toliko usporio sa sirotim Hĺkan "Zap" Anderssonom (dapache, covjek mi je apsolutno simpatican i susretljiv lik, reko bih XSIjevski susretljiv ;P) nego sa vlasnickom strukturom. Otkad je Nvidija kupila firmu, utromila se iz vjerojatno istih razloga iz kojih su zapeli i autori BMRT/exluna Entropyja (sad besplatnog gelatoProa) koje je prije isto kupila. Rastrosili su resurse, rade ovo  ono i sve to vise nije slobodno poduzetnistvo. E sad, posto imaju dva render tima, to se ubija za inkorporiranje jednog s drugim... evo citata sa gelato bloga:
Moving forward, the NVIDIA Gelato and mental images rendering teams will focus on the development of mental ray software, reinforcing NVIDIA’s investment and commitment to advanced accelerated rendering.

Uglavnom, renderman ekipa je kompletno napustila gelato, i sad radi sa mentalrayevcima. To bas nije lako, znate bolje neg ja kako funkcionira renderman compliant a kako rt. mr...no nagadjam napamet.
Recimo i, ako su oni decki stvarno realno pred izdavanjem rt kartice http://www.caustic.com/ , nebi bilo nelogicno ocekivati da je nvidija upregnula svoje pogone da rade nesto slicno, jer ipak imaju dva jaka render tima i svjetski top hardverske graficke proizvodnje ?
« Last Edit: July 06, 2009, 01:34:49 PM by Ivica Horvat »
doh!

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
E i odgovor glede flickeringa: A znate ko i ja, da se flickering da rjesavati prilicno brzo, nakon
sejvanog prepassa. To dakle jako ovisi kakvog je tipa animacija scene. Nisam dakle skuzio, ako
arnold ima u defaultu reusing solucije(neki rendereri imaju), naravno da ce voznja kamerom bit brza,
i bez flickanja, prog ce samo putem dodavati gi na dijelovima koji se otkrivaju kameri.
Ako pak u sceni zuji karakter i recimo particli, sa ukljucenim objektnim blurom koji kalkulira i GI u mb... eh. To nisam skuzio, na sto je mislio.
No u svakom slucaju, nitko sretiji od nas: em nam ubrzavaju hardver,
em se softverasi trude poboljsat i ubrzat i programski dio,
nema mjesta ljutnji, dapache :)
« Last Edit: July 06, 2009, 01:38:00 PM by Ivica Horvat »
doh!

InTercepto

• Guest
Nema konkretnog rijesenja sa flickering osim bejkanja pa koristenja mape nanovo. Ali to je relativno ok dok imas male pokrete i staticne scene. Kod karaktera je drugacija situacija, i to narocito onih koji se malo krecu... tu se najvise osjeti FG flicker. Jos kada smo koristili brazil i neinterpolacijski skylight, stvar je bila vise na razini noisea pa je funkcioniralo relativno dobro, medjutim uz MR i interpolaciju stavr je vise vidljiva ali je zato i kvaliteta osjetno bolja. Tako ako arnold i koristi neinterpolacijske tehnike, ima drugi problem... sum i nedovoljni bleeding-bouncing, sto se i vidi iz prilozenih slika.
Da se vratimo na Zapa... meni je neki subjektivni dojam da se sve to i pokrenilo u pravom smjeru od kada je on dosao. AD shader stoje je ogromni plus, novi modeli za GI, Skin shader kakvog rijetko koji drugi render ima.. jedino mozda novi VRay, BSP2 s kojim napokon mozemo instancirat milijarde objekata bez nekog velikog problema itd itd. Medjutim, nije stvar u napredku, vec i korekciji bugova ... s tim imamo najvise problema u firmi. Ali opet, neznam jeli stvar u MR ili implementacijama u programe.
Uostalom, zap je vise shader writer, nema on bas toliko prstiju u samom coreu.
Inace, decko koji je to komentira na forumu je animator ali cisto ga zanimaju druge stvari. Mi smo bas u MRu po cijeli dan, i malo vise prakse imamo pa mozda neke konkretnije stvari mozemo rec.
Pogledajte FUR, nije uopce isti shader u pitanju... ovaj tenk, mr istu stvar izrenda isto za 10tak min... ona lighthouse scena sa jednim area lightom... 5 min isto u MR moze.
Uostalom, Arnold koliko sam vidio koristi drugaciji AA mod.... sto moze but uzrok zato za jedan area light uzme sample po pixelu vise nego po sampleu... isto sto i VRay radi sa svojim DMC samplingom. DMC inace i preporucuju za fur, motion blur, glossy stvari itd itd.
Ima tu puno faktora, pa bi volio to provozati da vidim sta su skuhali, tako da mozemo nesto vise rec.

Offline Alen Music

• Hero Member
  • Samouk
    • ides?!
Decki kolko ste vi knjiga procitali o svim renderima? MR, VRay, Brazil, Renderman?, 3delight?, i koji jos..od kud toliko baratanje pojmovima, koji su specificni za svaki renderer a opet prijemljivi na svaki drugi? Zar nema jednog unificiranog pristupa problemu GI, Disp, MB...Znam da samo MR ima raytrace i rasterizer, koliko je rasterizer super u praksi nisma isprobavao ali zar nije preporucljivo u pipelineu imati recimo neki tracer i neki reyes i svi sretni i zadovoljni...ili sam stvarno utopista? Laik user sam pa ako sam nesto zabrljavio slobodno me ispravite, hvala.
http://www.music-alen.com
Uzeo sam zelenu pilulu, di je kraj zečje rupeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..........

InTercepto

• Guest
Dosta citanja po netu. Puno manuala od VRaya, Brazila, MRa itd itd...
Jedna knjiga koja mi je dosta pomogla... advanced renderman.
A za raytracing mozes svugdi po netu nac kako radi algoritam.

InTercepto

• Guest
Jos jedna stvar... vidim koristi DOF sa AO...
MR adaptive sampling puca na tim situacijama dok jedan DMC (QMC) cvjeta jer je stvoren za take slucajeve.
Tako da mislim kako se stvarno radi o drugacijem sampling algoritmu i to je razlog nekih ubrzanja tu.

Offline Anto Matković

• Hero Member
Pred neko vrijeme imao sam petljat nešto sa nekim Macintosh-om, i nadjem da nema cut-paste (fakat nema), ima samo copy-paste. Pitam vlasnika zašto je to tako, i dobijem odgovor da je veliki Apple mudro zaštitio korisnike, jer, ako korisnik zaboravi napravit paste poslje cut-a, podaci će se izgubit. To što bezvezni Windozeri, dvanaestak godina, voze apsolutno sigurni cut-paste zahvaljujući malom trudu na par trikova oko redosljeda, tko ga ....be.

Puuuno smo se takvih mudrosti na Softimage forumima naslušali oko Mental Ray-a, ono, par mudrih (i u nekom kontektstu, točnih) da zaplaše bokca koji eto ne zna, pa onda obavezni Jeff Patton i svih ostalih deset nabrijanih što uspješno rade alpinizam -  ali tamo gdje bi morala biti pješačka staza .

Bogme i ja bijah fanatik, teški. Ovaj "mali" što testira je uvijek pokazivao znanje, ali nije bio fanatik, možda zato što nije Dinarid kao ja nego Šved, i zato mu vjerujem. I jako me veseli, što na najnabrijnijoj SI mail listi sa koje sam postao link, nije bilo niti jednog odgovora u stilu, Mental Ray je bolji ali ti mali moraš naučit kako.

Usput, bilo bi zanimljivo kako bi to Mental Imagesima išlo, kada bi Autodesk dopustio da samo Maxovi korisnici odaberu prilikom kupnje, hoće li VRay ili Mental.

Bilo kako bilo, današnji Arnold rade Imageworks i forma zvana Solid Angle http://www.solidangle.com/ - izgleda da su tek digli strane, vjerujem da ćemo znati više oko Siggrapha.