3DHR.net

(offtopic) Prihodi, porezi i doprinosi za honorare i autorske ugovore

Offline Goran Gržan

• Sr. Member
  • getting there
Admin edit: orginalna rasprava se nalazi ovdje: http://www.3dhr.net/forum/index.php?topic=1554.0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivice u potpunosti se slazem sa tobom. No, postoji ta kvaka 22 koja nam je svima poznata... A to je kad poslodavac kaže "uzmi ili ostavi"... "My way or the highway", a vjerujem da nam je svima poznato kako se danas teško nalazi posao.
« Last Edit: May 16, 2009, 11:03:48 AM by Dejan Kober »
immortality is living life worth remembering

Batt_X

• Guest
Ivice u potpunosti se slazem sa tobom. No, postoji ta kvaka 22 koja nam je svima poznata... A to je kad poslodavac kaže "uzmi ili ostavi"... "My way or the highway", a vjerujem da nam je svima poznato kako se danas teško nalazi posao.

On kaže "uzmi ili ostavi" a ti ostaviš, jer raditi za budalu je najgori posao. Iz vlastitog iskustva. Taj će te muljati, on će ti ostati na kraju sigurno dužan bar zadnju plaću, tjerat će te na prekovremeno, i da prostiš, zajebavat će te, jer tvoj rad je jeftin pa to može (promijeni mi ovo, promijeni mi ono, jel bi mog'o dodati više crne a da bude svjetlije, malo više crvene ali prema plavoj, stavi serifni font ali da bude više sans, i po mogućnosti ako može 3d sa kapljicama vode i refleksijom eifelovog tornja).
Takve u startu steraš u pi... ma... pa nek propadnu. Bar neće onima poštenijima biti konkurencija.

Jer najveći neprijatelji crtača i artista su sami crtači i artisti, tj. njihovo "šuti-kenjaj" i "ne bi se štel nekaj zamerit'" ponašanje.
A firme ne mogu raditi same, bez artista. Odbijete li posao kod žmuklera, stvarate bolju klimu i za sve ostale artiste. A ako oni mogu raditi žbukice i bez vas, tipa "ima tko će", onda mi, vjerujte neće dugo. Kvalitetni kadrovi nose firme, a ne očajnici.

@Horvat...sjetimo se samo CAC-a i onog Tomičića. Koji je to tek žmukler bio. Svi su dobivali plaću preko student servisa, nitko nije bio prijavljen, i još se, pazi ovo, LJUTIO, kada bi ga čovjek pitao jel' smije danas otići na burzu na redovno javljanje. A kada bi ga netko pitao, npr. inspekcija koja mu je banula na vrata, zašto ima neprijavljene ljude, onda bi on ljutito govorio da kakva je to država, da je on iz Amerike došao zaposliti jadne ljude, a evo kako mu vraćaju...Po meni takvog je trebalo zatvoriti i to na duže.
« Last Edit: May 15, 2009, 04:57:22 PM by Ivan Popin »

InTercepto

• Guest
Zanimljiv clanak Ivica. Hvala na postu. Kao sto je covjek dobro pojasnio, nije toliki problem u drzavi, vec u poslodavcima koji iskoristavaju svaku situaciju da bi sto vise zaradili. Ali i kao sto popin kaze problem je i u ljudima koji se daju iskoristavat, jer da smo u tome skladni, mislim da bi i poslodavci drugacije postupali. Ja sam isto primao minimalac jedno vrijeme, tj bio sam prijavljen na to, i to je ono sto ma najvise bolilo od svega. Ako me ne mozes placat zatvori firmu, nemoj radit taj posao... trziste ce se prirodnim tokom izregulirat i pojavit ce se nova firma kada dodje potreba za tom vrstom posla... pa ce ista platit svoje ljude i cijene ce biti u skladu te ce se na kraju vise cijenit nas rad. Sami smo si krivi, po meni... medjutim lakse je pokazat prstom u nekog drugog (citaj drzavno vodstvo) neko pokusati promjeniti nacin razmisljanja.
I iskreno, kad vidim studente sa natpisom "znanje nije roba" jos mi se vise digne kosa na glavi. A sto rade poslin faksa nego pokusavaju sto bolje prodati svoje znanje. Dobivaju posao na lijepe oci? Uostalom faks je privilegija,  i umjesto da se bore za prihvatljive studentske kredite kojim bi financirali svoje skolovanje, te na taj nacin prisilili sebe da zavrse faks u 4 godine... jer u cilju ti je sto prije naci posao da bi isplatio isti kredit... oni studiraju po 6 7 godina na teret drzave troseci novac poreznika. Uostalom zasto bi ja placao porez za skolovanje studenata ako moja djeca nece studirat vec zele samo biti radnici sa srednjom skolom. Zdravstvo i mirovina je malo drugacija prica, iako kao sto ovaj tip kaze placas zdravstvo koje je uzasno neefikasno. Uostalom kada vidim ljude po ovom forumu koji nisu prosli nikakvu skolu, a strucnjaci su u tome sto rade... onda mi nitko nemoze kazat da je faks jedini nacin da dodjes do znanja, jer ako mozes komplicirani 3d naucit sa malo volje, onda se moze i sve drugo sto pozelis.
A sto se tice bruto placi, iako mi se to cinilo neobicno kada sam odlazio vani, tek mi je sad jasno koliko je to u principu realno... jer ja svome poslodavcu  zaradjijem bruto placu a ne neto, i moja je odgovornost placati sve dugove drzavi.
Ostaci socijalizma, nista drugo...
Oprostite sta sam malo offtopic otisao, ali zalosno mi je vidit ljude sa takvom vrstom znjanja, jer 3d jest tezak posao, koji se pate i koje okolina-drzava toliko istupi da i sami pomisle kako je to sto imaju u glavi jeftina roba. Nije, zapadno bi za to bili placeni 4 puta vise i cijenili bi vas za to sto jeste, te platili u skladu sa znanjem. Ako vam se nebi svidjala firma u kojoj ste, ima ih jos 1ootine, pa bi nasli ono sto bi vam odgovaralo. Ja se naradim puno puno vise nego u Hr, ali zato na kraju dana dodjem kuci zadovoljan jer sam za sve sto napravim placen, i nema glupog 8satnog radnog vremena vec imas svoju odgovornost za zavrsiti posao na vrijeme te je na tebi da se organiziras.

Zelija san rec na kraju, znanje jest roba i treba je dobro prodavat. Sta teze dodjes do znanja vise ces ga znat cijenit pa ces ga nastojat i bolje prodat. A ovi glupi natpisi znanje nije roba ce na kraju jos samo smanjiti cijenu tog znanja i pretvoriti obrazovane ljude koji bi trebali biti srednja klasa u nizu radnicku.
« Last Edit: May 15, 2009, 09:52:13 PM by Toni Bratincevic »

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
@Horvat...sjetimo se samo CAC-a i onog Tomičića. Koji je to tek žmukler bio. Svi su dobivali plaću preko student servisa, nitko nije bio prijavljen, i još se, pazi ovo, LJUTIO, kada bi ga čovjek pitao jel' smije danas otići na burzu na redovno javljanje. A kada bi ga netko pitao, npr. inspekcija koja mu je banula na vrata, zašto ima neprijavljene ljude, onda bi on ljutito govorio da kakva je to država, da je on iz Amerike došao zaposliti jadne ljude, a evo kako mu vraćaju...Po meni takvog je trebalo zatvoriti i to na duže.
Danas kad se toga sjetim, iz perspektive ne izgleda tako strasno, jer sam bio mlad i nije bilo ovakvih savjeta:)
U biti, koliko me sjecanje sluzi, lik ni nije bio "kriminalac", radio je i sam ko konj, iako naravno glavom kroz zid. Vjerojatno najveca mana (osim karaktera) mu je bila sto je tim odnosom prema zaposlenicima vrlo brzo pogubio sve sto je vrijedilo od talentiranog kadra, dalje onda nije islo u trzisnoj utakmici, da se na glavu postavio i nespavao godinu dana.
@toni; da, ni ja nisam pobornik totalno besplatnog "studiranja" koje se razvuce kroz desetljece, pogledajmo samo kolike dugove ostalima stvara ta armada kvazi studenata: Osim vec spomenutog svercanja na student servis, tu je i besplatni gradski prijevoz (ogromni troskovi) gotovo besplatna prehrana u studentskim restoranima, besplatni internet po studentskim domovima, ajde, da ne spominjem stanovanje, jer ipak stan u domu dobijaju navodno bolji studenti :/
I kao stoje popin svojedobno rekao, 3D generalist je vrlo zahtjevno zvanje sa potrebom istinskog cjelozivotnog obrazovanja (sigurno vama nemoram nabrajati zasto i kako), a posebno jer se kod nas proteze i na nekakav web, video obradu i cak klasicno crtanje ilustracije i obrade fotografija, pa i prijelom. Vjerujem da i u drugim zvanjima ima slicnih iskustava, pa je iz gornjeg teksta vecina navoda primjenjiva na mnoge djelatnosti u nas.
doh!

Offline Goran Gržan

• Sr. Member
  • getting there
@Popin
Ponavljam još jednom da se slažem. Naravno da je najgore raditi za takve, no posla nema baš na svakom koraku. Pogotovo ovdje u Osijeku. Nigdje na niti jednom portalu ne vidim da se traže ljudi tog zanimanja, pa su ljudi u današnjoj situaciji prinuđeni prihvatiti stvari kakve jesu. Jer, kad imaš kredit ili dva, hipoteku na nekretninu i sl., jedino što možeš je trpiti takvog poslodavca i aktivno tražiti bolji posao. Do tada....

Batt_X

• Guest
@Popin
Ponavljam još jednom da se slažem. Naravno da je najgore raditi za takve, no posla nema baš na svakom koraku. Pogotovo ovdje u Osijeku. Nigdje na niti jednom portalu ne vidim da se traže ljudi tog zanimanja, pa su ljudi u današnjoj situaciji prinuđeni prihvatiti stvari kakve jesu. Jer, kad imaš kredit ili dva, hipoteku na nekretninu i sl., jedino što možeš je trpiti takvog poslodavca i aktivno tražiti bolji posao. Do tada....

Ja se slažem s tobom. Nisam u prvom postu htio ići u detalje...
Kod takvih loših poslodavaca, trebaju raditi oni ljudi koji tek uče. Njima to bude dobra prilika, jest, budu iskorišteni, ali nauče nešto i raditi. Horvat i ja smo u tom CAC-u mnogo naučili, i po tom pitanju možemo Tomičiću zahvaliti. Inače za one koji ne znaju, radili smo klasičnu animaciju za američku igru Beavis&Butthead koja je na kraju dobila pohvale (animacija, za igru ne znam).

E ali...kada se stekne znanje i iskustvo, i kada čovjek već ima i nekog izbora, trebao bi uvijek od poslodavca tražiti ono što mu pripada po stručnosti. A svaki inteligentni poslodavac bi to trebao prihvatiti, jer se od žbukera ne živi. Možeš ih imati 10, ali moraš imati i par znalaca. Ako pak poslodavac nije inteligentan, onda će ionako propasti pa svi ti krediti i hipoteke idu na burzu.
U mojoj karijeri, zadnjih nekoliko firmi se doslovno raspalo, i ja nisam dobio otkaz radi lošeg rada nego radi kolapsa firme. Neke od tih firmi su bile zaista velike, ne nekakve garaže, i radile su posao koji je bio povezan sa školstvom i obrazovanjem republike Hrvatske. O nekima postoje prepucavanja na internetu gdje se tužakaju četverokuti: firma-HT-država-dioničari...Ako je Nikša tu, možda vam ispriča o stanovitom otoku...
Ukratko, stanje nije bajno, ali mi imamo ono što nam kriza nikada neće uzeti: znanje. Naša vrijednost ostaje, a studiji propadaju.

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
...koliko ja vidim situaciju, najbolje za nasu struku (u vecini) bili bi JAVNI NATJECAJI. Kada bi svaka reklamna kampanja, filmska/glazbena produkcija, svaki gradjevinski/strojarski i ini investitor, a i sama drzava, stavile oglas u narodne (ili nekakve) novine, i svi imali pravo sudjelovati, i vidjeti tko je i zbog cega transparentno dobio koji projekat, zdrava konkurencija i kvaliteta bi vjerojatno ipak isplivale...No dok nam i vlada npr. nekakve kamione nabavlja izravnom pogodbom, grad nekakve autobuse (svugdje deseci milijuna kuna) a kumovi javne zahode, kako da onda privatne kompanije i investitori postupaju drukcije. Evo za primjer pogledajmo kako danas vani rade u multimilijunskim poslovima u produkciji filmova: cak ni jedan ILM nije nedodirljiv, ne da ne dobijaju filmove, nego moraju dijeliti cesto izradu iste scene sa jednim ili vise studija... Ne kazem da se u svemu treba ugledati na zapad (vidimo kako nas je isti uvalio u lijepu krizu), ali ovu trzisnu disciplinu su oni izmislili, pa je logicno pogledati kako ju oni i odradjuju.
doh!

Offline Alen Music

• Hero Member
  • Samouk
    • ides?!
Yup. Tocno Ivice.
http://www.music-alen.com
Uzeo sam zelenu pilulu, di je kraj zečje rupeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..........

Batt_X

• Guest
Ja bih još k tome dodao da se kod nas uglavnom radi na slijedeći način: nekoliko velikih studija gramzivo uzima poslove koje fizički ne može odraditi. Onda ih prepušta manjim studijima za kikiriki.
Tako su svi potpisani kao nekakvi In-Fine ili Vizije, Bruketa & Žinić ili što ti ga ja znam, a radio ih je nekakav NO NAME garaž bend (neću sad navoditi imena).
Zar ne bi bilo bolje da se poslovi transparentno podijele prema raspoloživosti. Tu čak ni kvaliteta ne bi bila presudna. Dobre projekte bi dobili dobri izvođači, a loši bi uzeli lošije. Svi bi imali posla, i stvar bi procvjetala. Naime, sada, oglašavači nekako ne žele svoj posao prepustiti toj nekolicini na kojima se redovno opeku, a zdravog tržišta nema.
No mene te stvari ne muče toliko. Ja ionako ne namjeravam šetati po agencijama i uzimati poslove kao freelancer, u ovom času kada ih gotovo i nema, kada i sam nemam svoj studio i nemam nišu u kojoj bih radio. A žbukice i Arhiviz...nije baš moj fah.

Mene zanima više korektan odnos prema zaposlenicima, nekakav fair play, fair trade i sve ono što čini stvari boljima.

Offline Goran Gržan

• Sr. Member
  • getting there
Slažem se sa Ivicom. No, osim svega toga ostaje još jedno. Postoji veliki dio poduzetnika i projektantskih kuća koje uopće ne koriste 3D programe još uvijek. Mnogi koji bi mogli imati velike koristi nemaju pojma što to uopće znači.
Da samo navedem primjer.. Osijek je četvrti grad po veličini u HR, a nigdje nikad nisam čuo da se traži netko tko bi radio 3D. Naravno, ima ljudi koji to rade ovdje, ali interes firmi koje bi mogle imati koristi uopće ne postoji.

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
@Goran Gržan: Pa to nije samo slučaj u Osijeku; to je slučaj sve po svuda... A razlog tome su 3 stvar stvari;
1. loša ili nedovoljna informiranost ljudi što se sve može sa 3D-om
2. funkcija 3D-a; koliko on olakša neke stvari i koliko je koristan kao marketinški alat, bilo to za neku reklamu ili za prodaju stambene zgrade
3. nedovoljno ili površno znanje ljudi o tome koliko je posla potrebno da bi se nešto u 3D-u napravilo, a to povlači za sobom stav da se mi "igramo" i da "mahnemo mišem 2-3 puta i gotovo", a to opet povlači za sobom i stav da ako je nešto tak "jednostavno" da je nepotrebno i da ne vrijedi previše.

To se jedino može promijeniti tako da se mi nekako angažiramo da pojasnimo upotrebu 3D-a i princip nastajanja nekog 3D rada. Jer ljudi su takvi da ako nemaju dovoljno informacija o nečemu, onda ih sami izmisle, jer ne vole nepoznanice. Nažalost, te izmišljene "činjenice" su većinom jako daleko od istine i imaju naviku da se lakše i brže prošire i ukorijene, nego prave činjenice.

Evo, trenutno planiramo jedan projekt, koji bude možda malo približio 3D "običnim" ljudima i pojasnio im o čemu je tu riječ, ali više o tome malo kasnije.
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

Offline Goran Gržan

• Sr. Member
  • getting there
Istina. gotovo je nevjerojatno koliko npr. projektni biroi su nezainteresirani za 3D

Offline Aleksandar Ribar

• Sr. Member
    • galerija

Offline JoPPa

• Hero Member
  • .::zanimator::.
Da. Ugovori su najčešće u brutto iznosu. Zato budi oprezan koju cijenu dogovaraš. Čini mi se da je porez na Autorski preko 35%, 37, čini mi se.
Možeš to riješiti i preko studentskog ugovora, onda je 17% cca.