3DHR.net

pitanje za texture i editable poly

Offline Hrvoje Kmoniček

• Hero Member
  • Tride Studio
znači radi se o ovome. kad recimo neku kocku preomijenim u editable poly i recimo odem na opciju extrude i upišem neki x jedinica za extrude taj dio mi uništi texturu. znači, n području extrudea imam texturu razvučenu, izgleda kao barkod, samo u boji. kako to mogu riješiti, molim pomozite.
"911 emergency...there's a handsome guy in my bathroom...ooh...wait...cancel that..it's just me." -Johnny Bravo :)

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
pa to je tako jer ta 4 nova poligona nemaju svoje uv koordinate,  tj. stretchane su im na 1 pixel, znači trebao bi nabacit uvw unwrap i popravit teksturu, tj. teksturiranje bi ti ionako trebalo doći nakon modeliranja, ali ako već moraš nešto popravit na modelu, ne gine ti reteksturiranje... sad ovisi koliko je složen/jednostavan model i tekstura.. pretpostavljam da si početnik u tim stvarima, onda ti je najbolje pogledat neki tutorial s osnovama za unwrap i sve će ti bit jasno, nije to neka mudrost, samo treba skužit... :)
« Last Edit: January 02, 2008, 06:24:19 PM by Dejan Šparovec »

Offline Hrvoje Kmoniček

• Hero Member
  • Tride Studio
znači unwrap it is!!!

probavao sam neš s tim i otao zbunjen, a niš, tutorial i radit. hvala na odgovoru.
"911 emergency...there's a handsome guy in my bathroom...ooh...wait...cancel that..it's just me." -Johnny Bravo :)

Batt_X

• Guest
znači radi se o ovome. kad recimo neku kocku preomijenim u editable poly i recimo odem na opciju extrude i upišem neki x jedinica za extrude taj dio mi uništi texturu. znači, n području extrudea imam texturu razvučenu, izgleda kao barkod, samo u boji. kako to mogu riješiti, molim pomozite.

Naravno da će uništiti teksturu. Svaka promjena geometrije mijenja odnose u UVW mapi. Nekada je ta promjena u redu, nekada nije prihvatljiva.
Zapravo, ne bi se nikada trebao oslanjati na gotovo UVW mapiranje proizašlo iz samoga primitive-a. Trebao bi uredno raditi svoj objekt, dakle, napraviti kocku, pretvoriti je u Editable Poly (to je standardna procedura kod rada sa Maxom), deformirati je u nešto što želiš da to na kraju bude, a onda dodati unwrap UVW i onda mapirati sve što ti se ne sviđa. Neki će ti poligoni biti O.K. i nećeš ih morati dirati, neki će se vjerojatno izvitoperiti, a neki će imati, kao što kažu drugi, jedan texel za sve. Onda ćeš lijepo otvoriti u Unwrap UVW editor, selektirati poligone i pogledati kako su mapirani. Uvijek možeš pristupiti svakom poligonu i svakoj točki.
No koda Maxa jedno moraš znati: on ima per poligon UVW mapu. Dakle, određeni vrh nema jedinstvenu UVW mapu, nego ih ima onoliko koliko ima poligona koji taj vrh dijele. To je napredni mehanizam kod maxove UVW mape koji uklanja probleme sa polovima, ali zahtijeva drugačiji pristup. Većina programa ima per vertex UVW, a i sam 3ds datoteka zapisuje na taj način UVW mape (pazi kada snimaš objekt na to), no Max ima per poligon.

Predlažem da proučiš tutorijale vezane za UVW mape, pelt i slično, ali još bolje je ako imaš frenda da ti to pokaže. Naime, kada ti pokaže, skužit ćeš za pola sata sve cake. Učiš li iz tutorijala, možda će ti trebati mjeseci.
« Last Edit: January 08, 2008, 09:44:59 AM by Ivan Popin »