3DHR.net

WTF?! :) Alpha Kanal

CeLL · 28 · 4852

Offline CeLL

• Full Member
  • Addict
U 9.3 alpha kanal je totalno otisao coo-coo, ja ne znam koliko je to primjeceno. Vise ne znam koji workaround to popravlja, osim onog rendaj svaki model posebno. Kao da nisu nimalo testirali kako se alpha kanal ponasa pod svakom kamerom posebno.
Kod jednostavnog primjera kugle i prozirnog planea, kod svake kamere alpha se ponasa drugacije. (moguce da nije testiran alpha kanal kad se na surface stavi prozirnost)
Plane stoji ispred recimo kugle i 50% je proziran, znaci malo se navire kugla iza.
Kad se selektira perspective camera i za surface od plane kaze Unaffected by Surface, plane se u alpha kanalu jos uvijek vidi kao 50%tna maska - a ne bi trebao jer sam ga iskljucio preko unaffected. Kada se prozirnost planea stavi na 0.1% maska alpha kanala planea je 100%tna. Koji smijeh. Kad se pak stavi na 0% alpha planea nestaje. Na 100% alphe nema. To radi na neku obrnutu foru, uopce mi nije jasno sta se tu dogodilo s tim.
Kad se pak stavi da je alpha constant value od 0 (black) alphe uopce nema kao da je unaffected, a tebalo bi odrezat sa crnom.
Kod classic kamere je pak sve ok, ali kad se proziran plane stavi ispred i kaze unafected by surface onda reze alphu tog planea sa crnom.
Kod tezih scena sam totalno zbunjen koliko je to zbugano. Totalno sam odustao s alphom se igrat jer vise ne znam kak to radi. Kod svake kamere je drugacije.
Ujedno alpha kanal pod hypervoxelsima i perspective camerom mozes zaboravit jer to je totalno zbugano.

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Posalji scenu pa da prijavimo ako mislis d aje bug, Znam da je bio neki stos da treba paziti i na reconstruction filter (probaj Box ili Classic) ali nemogu se sad sjetiti sto je sve pisalo :). Vidim da ljudi rendaju i dalje sa alpha kanalima za compositing stoga mora biti neki nacin da radi ako ga drugi koriste :). Meni nije vec duze nije trebao render sa alphom nemogu potvrditi jel OK ili nije.
--------------------------
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
----------------------------

Offline JoPPa

• Hero Member
  • .::zanimator::.
Slične stvari sam primjetio und odustao od 9.3 - und ako 9.5 ne bude valjo odo ja i dalje ...  ???
Masa novih kamera - koje ne rade kako valja - jaka fora. Uopće kvalitetnu alphu dobiti sa novim kamerama ja uspjeh - sigurno mi je želja rendati nešto sa lošom alphom  >:(. Ne kužim ja newtek - stvarno ne kužim.

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Ja ne kuzim one/ove koji samo kukaju a nista ne poduzimaju da se to rjesi (cast izuzetcima), prijavljujte ljudi BUGove ako ih nalazite. Od kukanja nema nista treba prijavit. Ja vam nudim mogucnost da posaljete scenu pa cu ja prijavit ako je vama lijeno i opet nevalja :) :) Ne kuzim ja to :p.

JoPPa - Grass is always greener on the other side ;).

P.S. 9.3 je meni rock solid za sad (14 sati modeliranja bez ijednog crasha) i radi sve sto 9.2 i bolje a 9.3.x je blizu stoga treba prijaviti ako imate kakvih primjedbi. 9.3 je dobio nove stvari za Perspective cameru koje 9.2 niej imao (recimo rendanje 2-point polygona) tako da je definitivno dobar upgrade.
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Valter Zulijani

• Hero Member
    • Visual Lab
Ja ne kuzim one/ove koji samo kukaju a nista ne poduzimaju da se to rjesi (cast izuzetcima), prijavljujte ljudi BUGove ako ih nalazite. Od kukanja nema nista treba prijavit.

u potpunosti si u prava. programeri ili beta testeri se jave skoro odmah i ponude ili rješenje problema ili zahvalu na ukazanom problemu koji će se rješiti u next update-u ili SR. barem je tako kod rhina ( putem newsgrupa)  i maxwell-a (putem foruma).

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Ja ne kuzim one/ove koji samo kukaju a nista ne poduzimaju da se to rjesi (cast izuzetcima), prijavljujte ljudi BUGove ako ih nalazite. Od kukanja nema nista treba prijavit.

u potpunosti si u prava. programeri ili beta testeri se jave skoro odmah i ponude ili rješenje problema ili zahvalu na ukazanom problemu koji će se rješiti u next update-u ili SR. barem je tako kod rhina ( putem newsgrupa)  i maxwell-a (putem foruma).

Ma isto je i za LW na njihovom forumu / BUG reportu. Nudi se workaround privremeni (ako je to stvanro bug a ne user error) dok ne izadje patch i gotovo ali ako se ne prijavi moze to biti duuuuugo tamo :(.
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline JoPPa

• Hero Member
Ja ne kuzim one/ove koji samo kukaju a nista ne poduzimaju da se to rjesi (cast izuzetcima), prijavljujte ljudi BUGove ako ih nalazite. Od kukanja nema nista treba prijavit. Ja vam nudim mogucnost da posaljete scenu pa cu ja prijavit ako je vama lijeno i opet nevalja :) :) Ne kuzim ja to :p.
JoPPa - Grass is always greener on the other side ;).

Jeste, u pravu si, ali ja isto tako mogu reći da koji kurac oni proizvedu verziju programa koja ima toliko neupotrebljivih stvari, sami programeri su mogli skontati da tu nešto ampasuje. Evo, recimo meni koji animiram bitnije je da mogu zajedno selektirati bonese, objekte i kameru zajedno nego sve one nove verzije kamera koje btw trebaju malu školu kako ih koristiti. Ili recimo parenter koji je totalno neinventivan, te malo sluša malo ne, pa se ljudi domišljaju raznim bedastoćama da bi mu doskočili . I još tako puno banalnih stvari ... Da ovaj dio foruma čitaju maya, max ili xsi korisnici umrli bi od smijeha. Isto tako mi korisnici nismo na njihovom platnom spisku.
Ajd - dajem pionirsku da od sljedećeg tjedna bilježim i šaljem onako kako ja mislim da treba, samo da završim ovo što sam započeo u 8.5. :D.

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
E  a sad priznaj koliko si detaljno citao upute/manuale od 9.0 pa na dalje :) ? Ja se sasvim lijepo snalazim sa kamerama, e sad zasto je nekome problem to nebi znao ali ope tponavljam PRIJAVITI BUG ili pitait na forumu za rjesnje problema :). Moras jos jednu stvar shvatiti, LW je u totolanom rewriteu i neke stvair su tu samo zbog LEGACY codea i ostaju samo zbog kompatibilnosti i kad tad ce otici a u biti trebli bi biti sretni sto jso uvijek mozemo 99% scena korisiti/renderirati na isti nacin kao i u LW 6.0 prije puno godina kad je napravljen veci upgrade/djelomicni rewrite. Sjeti se samo kako je bilo Softimage userima kad je izasao XSI, kupus teski se dogodio a neki od njih i dan danas rade u SI 3.8 jer im XSI nikad nije "sjeo" premda je bolji....

Kazem ovo sto spominjes nije spomenuto na forumu tako da jos nismo sigurni jel BUG ili nije dok mi ne postas scenu gdje mozemo isprobati i postati na forum ako treba :). Postaj scenu sto prije jer 9.3.x je bilzu i sa dje pravo vrijeme za popravke ako ih ima.

Sto se tice ovih usporedbi sa drugim softwerom isto tkao ima i hrpa obratnih stvari koje su u Lwu super jednostavne/lake a negdje drugdje nisu tako da je raspravljanje Houdiny vs LW vs MAX vs Maya vs XSi vs C4D totalno bespredmetna :) :).
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline JoPPa

• Hero Member
Sto se tice ovih usporedbi sa drugim softwerom isto tkao ima i hrpa obratnih stvari koje su u Lwu super jednostavne/lake a negdje drugdje nisu tako da je raspravljanje Houdiny vs LW vs MAX vs Maya vs XSi vs C4D totalno bespredmetna :) :).

Naravno! Ali - opet ali. Neke stvari u lw, koje bi trebale biti banalne su zakomplicirane do beskraja, zato se i nećemo baš nagledati vrhunske karakterne animacije iz njega. Dobre da, vrhunske - teško. To mene ustvari nervira - banalne stvari ne rješavaju - nabijem ih na nodove  ;D.
 Navika je zajebana stvar - u kombinaciji sa ljenošću ( izgovor = nemam vremena ) - lakše tražit krivca u programu nego ga promjeniti.

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Ajmo rjesit ove sa alpha Channelom prvo (ako uopce postoji :)) - trebam scenu, dobio sam reply od NTa i ceku da posaljemo scenu jer kaze Developer kod njega u kodu sve izgleda OK :). Pozurite obojica kao je ikako moguce da to posaljemo sto prije pa da se popravi ako je bug.
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Izgelda da sam ih nagovorio ;))

"We're looking at this bug with the Alpha channel now"

Samo treba prijaviti a ne biti ljencina ;)).

Javim ako ga poprave za 9.3.1 ;).
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline CeLL

• Full Member
  • Addict
Pa ne treba ti uopce scena, napravi plane i kuglu ili bilo sta, ali transparentne i igraj se sa opacaitijem i alphom kod perspective kamere pa ces vidjet kak se ponasa. Meni samo nije jasno, a tocno se vidi da uopce nisu programeri pazili na to. JoPPa hoce rec da je to ono bug koji je tolko velik da ne bi trebao biti bug i vec u beti biti ispravljen onak djubretarski. Osjecam ko da tesiraju LW na jedoj shiny kugli koju moze izrendat, ak moze onda to posalju van. Jako mi je zao tog softa, a mogao bi tako pwnat nevjerovatno.

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Hehehe nije to tako lako kako ti mislis. Naputak kod prijave BUGova je - Svaki BUG report OBAVEZNO mora imati primjer/scenu. Tim sistemom programeri nemoraju gubiti vrijeme na testiranje i pravljenje scena ma koliko one bile jednostavne. Ja sam im snimio dvije scene tako da samo ucitaju i stisnu F9. Sto se tice testirnaja ima tu puno vise toga nego ti mislis a kad se radi total REWRITE koda i pokusava se u isto vrijeme zadovoljiti hrou 3Dparty kodera i poglavito Worleya da FPRIME moze vidjeti sve (updejtaju SDK i samo to da worley moze renderirati nodeov eje bio ogroman projekat u SKD) nije to tako lak posao kako ljudi misle :). Trenutni workaround ti je da korisits Classic cameru i to funkcionira. Classic camera nije izbacena iz tog razloga da bi stare scene radile. Cak je na nekim djelovima dodano i 8.5 compatibility mode i slicno. Isto tako Classic camera ce brze izrenderirati jednostavne scene s malo polygona tako da nema razlog ada koristis perspective cameru koja ima ttalno novi KD_tree algoritam jer je novi raytracer.

Sve u svemu morate pokrenuti vase guzice i prijavljivati BUGove ako hocete da soft bude bolji a ne samo kukati, kukati i nista ne poduzeti :) :). To me podsjeca na glasovanje/vladajne u ovoj drzavi (svi kukaju kako nista nevalja a pola ih niti neide na izbore :)).

Uglavnom hvala sto si barem rekao za BUG pa eto i drugi put ako sto nadjes javi pa cu ja prijaviti ako se tebi neda :).
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr

Offline CeLL

• Full Member
  • Addict
Moze, samo se nadam da na slijedeci bug necu blenut ko kak sam na ovaj, to su preveliki šokovi za mene :)
Nek se malo skuliraju. Najbolje bi bilo gumicom prebrisat LW kakav je trenutno i pocet ispocetka, no mozda u nekom drugom zivotu :)

Offline Lewis

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Lewis Design
Moze, samo se nadam da na slijedeci bug necu blenut ko kak sam na ovaj, to su preveliki šokovi za mene :)

Dogovoreno :)

Nek se malo skuliraju. Najbolje bi bilo gumicom prebrisat LW kakav je trenutno i pocet ispocetka, no mozda u nekom drugom zivotu :)

Ehhh sto nas tek ceka, mmmmmmmm, ali nesmijem reci ;) ;).
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr