3DHR.net

Par osnovnih...

Offline Elvis Tomljenović

• Full Member
    • [es] design
Za sve one koji misle poceti ili su na pocetku sa Rhinom evo par kratkih:

Kod izrade naprednijih ploha koristite opciju Analyze - Surface - Environment Map.
Na taj nacin cete moci pregledati prijelaze iz jedne u drugu plohu (ili vise njih). Cilj je dobiti spoj bez ostrih rubova (osim ako nisu namjerni) kako se ne bi kod renderiranja pojavile cudne refleksije.
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design
...jos jedan primjer:
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design
Isto tako postoji i naredba Analyze - Surface - Zebra.
Iako je ona namjenjena za napredniji pregled, osobno je ne koristim toliko cesto, ali izgleda profesionalno. Slicne prikaze koriste u autoindustriji prilikom razrade ploha prije izrade prototipa. Proucite sve ove Analyze - Surface - ... naredbe i nadjite onu koja vam najvise odgovara. Igrajte se sa postavkama itd.
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design
Ako koristite Max (ne znam za ostale programe) za renderiranje, korisno je koristiti opciju "Color Backfaces" u Rhinu.
Na taj cete nacin izbijeci iznenadjenja prilikom importiranja u Max-u. Naravno postoji opcija "Show Dublesided" (ili tako nesto) u Max-u, ali ako namjeravate koristiti Dublesided materijale ili Vray imate vecu kontrolu. Vray, na primjer, koda izrade materijala prepoznaje koja mu je prednja strana i samo na toj strani imate refleksije. Mozete na materijalu ukljuciti opciju "Reflect on Back side", ali to usporava nekat rendere, a i ako vam netreba ne morate gubiti vrijeme na to.
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design

• Full Member
    • [es] design

• Full Member
    • [es] design

• Full Member
    • [es] design
primjer lošeg....
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design
... i onog sta zelimo postici.
[es] design
savska 80, zagreb

• Full Member
    • [es] design
Nemojte nikad, ali nikad stedjeti na layerima...
I pokusajte steci naviku davati im imena i boje koje cete lakse pamtiti. Lakse cete (i ranije) otici spavati.  ;)
[es] design
savska 80, zagreb

Offline Ivan Vuzem

• Authorized Rhino Trainer
  • Administrator
  • Hero Member
  • *
    • GEM-CAD
i...

kaj se tiče toga, ja sam to obično radio ili u rhinu ili maxu, a to sam radio sa flip normals... i sve je bilo ok. Isto ko u vrayu, brazil daje totalno krive refleksije na krivim normalsima...
ne znam, ja nikak da se naviknem na sučelje R3.0, a znam da ima bonus tools i još tisuću opasnih riječi, ali nikak mi ne leži... ja volim kad kliknem na ikonicu, a program mi se "mam" otvori :D brže je sučelje i cijeli program u 2.0 nego 3.0...