3DHR.net

Porez na Freelancing

Offline dovla zaba

• Full Member
Trenutno prodajem modele i texture na jednoj stranici.... za igre (uglavnom). I povremeno odradim nesto na ugovor tu i tamo. Cisto da se ima nesto u dzepu. Posao nemam vec dosta dugo, radim kao freelancer.
Koja je fora sad sa poreznom upravom oko ovoga? Jel moram prijaviti kada dobijem određenu svotu, ili me banka otkuca?

Offline Klaudio Ladavac

• Full Member
To i mene zanima. Vec sam bio postao pitanje ali od tada još uvijek nisam na cistom sta tocno treba.

Znam da bi porez logicno trebalo platiti ali sada dali ce te netko odkucati kao npr banka, koliko znam nebi trebala.
Ako te banka ne otkuca onda je sve to u domeni tvoje dobre volje i postenja a kako je postenje nesto sta je ova država odavno izgubila onda...eto.

Sve u svemu. I ja bi volio saznati tocnu informaciju sta sa porezem..

Offline ms825

• Jr. Member
  • **
Ovak, porezna ima uvid samo u vaš žiro račun, i ako novce primate na žiro račun onda porezna u to ima uvid i morate platit porez. Ako novce dobivate na tekuci ili dezivni onda porezna nema uvid u to. Banka vas nece otkucat jedino ako primate ogromne i sumljive svote love (što mislimd anije slucaj).

Znaci tvoja dobra volja dal ces prijavit primanje ili ne

Offline dovla zaba

• Full Member
O kojoj kolicini novaca pricamo, da je banka sumnjicava? Jedna Firma iz Amerike me želi isplatiti za nešto što sam radio 6/7 mjeseci za njih....uglavno dosta je love u pitanju. Rekao sam im da pricekaju dok ne saznam više oko ovog. Neda mi se ici od saltera do saltera, ma zapravo ni sam neznam di bi isao. :-\.

Offline Klaudio Ladavac

• Full Member
Ja sam isto procitao negdje da se samo žiro račun ne provjerava. Koliko ima istine u tome tko ce ga znati.

Ovaj clanak dosta dobro opisuje postupak i sto se sve oporezuje i od prosle godine je tako da su informacije malo svježije iako je moguce da su se i promjenile neke stvari jer je bilo nekih novih zakona u zadnnje vrijeme oko poreza tako da.....
--> http://www.imamnovac.com/111.aspx

Po ovome cini se da od cjelokupne zarade ide oko 35% sto je poprilicna cifra.

E sada, od ovog sta se jedva malo uspije zaraditi pa da ovoj bjednoj državi dajem ogroman postotak a u isto vrijeme koliko njih milijone pokradu i duguju pa nikome nista iako tocno znaju tko je i sta je + miljon obrazaca popuniti i pretrcati 50 saltera i odcekati 68 redova svaki po 3 sata a sve to kako bi ja njima dao novac odnosno oni meni uzeli, pa ti vidi kuda ovaj svijet ide.
To bi isto bilo kao da lopova uhvatim u svojoj kuci, covjek me lupi sakom i ubode nožem u leđa i ispadne mu ukradeni novac pa pocne bjezati i dok bježi a ja smognem nekako snage pa potrcim za njim i molim da svejedno ponese nesto novaca.  :D

Offline dovla zaba

• Full Member
Ja sam isto procitao negdje da se samo žiro račun ne provjerava. Koliko ima istine u tome tko ce ga znati.

Ovaj clanak dosta dobro opisuje postupak i sto se sve oporezuje i od prosle godine je tako da su informacije malo svježije iako je moguce da su se i promjenile neke stvari jer je bilo nekih novih zakona u zadnnje vrijeme oko poreza tako da.....
--> http://www.imamnovac.com/111.aspx

Po ovome cini se da od cjelokupne zarade ide oko 35% sto je poprilicna cifra.

Sto mu gromova...35%  >:(
Evo što sam našao

"tekući račun je za neoporezive prihode, dakle oni ne znaju za što si ti te novce dobio (prodaja), dal ti ih je poslao prijatelj ili mama ili tko već...tak da ti nitko ne bi trebao derat porez na to."
Pitanje je jedino moze li banka prijaviti korisnika ako mu jedan mjesec sjedne vise od 10000kn itd.

Jos nesto
"U svim Američkim i Evropskim zakonima jasno postoji dio koji se bavi Freelancingom. U Hrvatskoj, naprimjer, svako se može registrirati kao Freelancer, dobiti svoj PIB i račun i početi normalno da radi."

Nemrem nista nac o tom PIB racunu i kako je povezan sa freelancerima?
« Last Edit: September 23, 2014, 04:31:09 PM by dovla zaba »

Offline Omnisphere

• Full Member

Offline blank...

• Hero Member
porezna ima uvid samo u vaš žiro račun, i ako novce primate na žiro račun onda porezna u to ima uvid i morate platit porez.

How, yes, no.