3DHR.net

Animacija viewportova?

Offline Jakov Dužević

• Jr. Member
  • **
Nadam se da netko još prima obavijesti o novim temama u ovom podforumu...
Tek sam krenuo sa izradom prvih kompleksnijih animacija u Softimageu,
pa bi mi dobro došla pomoć nekog tko već duže pliva u ovom području.

Dakle, mislim da imam problem sa shvaćanjem toga gdje se sve nalaze podaci o animaciji i viewport kamerama. Naime, izrađivao sam animacije na jednom liku i pri tome koristio autokey. Nakon što sam storeao animaciju lika u clipove i obrisao keyeve sa timelinea, ostala mi je nekakva animacija na viewportovima i ne znam gdje je uopće mogu naći (da ju obrišem, jel).
Što god da selectam (kameru, root scene, ...) u Exploreru ne dobijam nikakve keyframeove na timelineu, a viewport kamere se i dalje nešto pomiču kada prolazim preko timelinea. Nešto ih reproducira pomake tih prozora koje sam napravio pri izradi animacije na liku, ali ne znam što.
U Animation Mixeru sam sve layere mute-ao, pa pretpostavljam da Animation mixer ne upravlja sa tom animacijom...
Napravio sam i kratki screen capture video da bi stvar bila jasnija. Kvaliteta je grozna, ali mislim da će te shvatiti u čemu je problem: http://sdrv.ms/XMmjsv

Offline Jakov Dužević

• Jr. Member
  • **
I tako, sljedeći dan, uz malo više volje i truda, našao sam sam rješenje svog problema.  :D

Evo i objašnjenja, ukoliko još neki početnik naleti na sličan problem i završi na ovom topicu:

View-i se nalaze na Application node-u, kojeg treba odabrati u Exploreru, pa zatim odabrati Views.
Odabrati željeni View, te pomoću DopeSheet-a (View>Animation>DopeSheet) možete pogledati animacije nad viewima. I obrisati ih, ukoliko vam smetaju...

Slika: http://sdrv.ms/YofxYU

Case closed.

Offline Anto Matković

• Hero Member
Ovo da autokey zahvati viewport, bit će neka novija verzija, moj antikni SI to ne može napravit, bar ne na taj način. Ostatak priče je manje više isti godinama, mislim da ima tutorijala koji će sve bolje objasniti od mene.
Ak nešto znači, ja imam shortcut na "inspect kinematics" sa desnog panela, to prikaže globalnu i lokalnu kinematiku, constrainte, expresije, što već vozi animaciju. Također, nikad ne koristim full autokey, koristim naj-slabiju varijantu (on existing keys only) full autokey je rizičan, lako se slučajno zakvači nešto pogrešno.
Mixer je, po meni, više alat za organizaciju scene, referenciranje ili spremanje animacija. Animacijsko pomagalo, nije.
Ako je cilj animacija kao takva, mislim da je dobro odabrati što jednostavniji workflow, pa prati po tome. Sve opcije na jedanput, samo uzima energiju, koju trebaš za glavni cilj, što god to već jest.

Offline Jakov Dužević

• Jr. Member
  • **
Koristim Softimage 2013. Dobio sam ga u Autodesk Student programu dok sam studirao, pa sam ostao pri tome. Nešto sam prije radio s animacijom u 2011., a onda mi se to nije događalo.
Ovaj shotcut za analiziranje kinematike izgleda zanimljiv, mapirao sam ga na tipkovnicu pa možda i bacim oko na taj panel katkad.  ;)
Ovaj "On existing keys only" autokey zvuči kao bolje rješenje.
Možeš li malo detaljnije objasniti kako ga koristiš? Dokumentacija kaže :
Generates a new key when a parameter is changed only if there's already a key for that parameter at the current frame.

U kojem trenutku prvi put postavljaš keyeve? Da li kod prvog framea postaviš keyeve za sve parametre koje misliš dalje animirati ili kod svakog novog framea postaviš keyeve za sve one nove koje u tom frameu mijenjaš?

Inače, bavim se razvojem igre u Unityu pa sam se eto, nakon par godina ponovno vratio u Softimage. Radim modeliranje, texturiranje, rigging i animaciju ljudskih likova. Sve je to na dosta niskoj razini kvalitete: low poly, unfold teksture i Photoshop, skeleton sa svega 21 bonea i dosta jednostavna animacija. Sve to ubacujem u Unity i njegov novi Mecanim sustav za animaciju likova u kojem svoje animacije mogu blendati sa drugima, što mi dosta spašava konačan izgled stvari.

Za sada se snalazim sa alatima koje sam do sada naučio, ali primio sam se i nekih novih tutorijala da savladam i te naprednije stvari. Animacija mi definitivno još predstavlja dosta nepoznato područje.
Mixer i koristim samo da bi poredao animacije i isčitao frameove na kojima se nalaze.
Pretpostavljam da bi si dosta olakšao život da se primim MotionBuildera ili nekog automatiziranog rješenja sa Kinectom, ali to ću staviti na To-do listu za kada završim ovaj projekt.

Offline Anto Matković

• Hero Member

Ovaj "On existing keys only" autokey zvuči kao bolje rješenje.
Možeš li malo detaljnije objasniti kako ga koristiš? Dokumentacija kaže :
Generates a new key when a parameter is changed only if there's already a key for that parameter at the current frame.

U kojem trenutku prvi put postavljaš keyeve? Da li kod prvog framea postaviš keyeve za sve parametre koje misliš dalje animirati ili kod svakog novog framea postaviš keyeve za sve one nove koje u tom frameu mijenjaš?

ako imaš key na frejmu... 55, i timeline je na frejmu 55, autokey će uloviti ako nesto pomakneš. Ako je timeline na frejmu 24 ili 177, neće.
Srednja varijanta, ako već imaš animaciju na nečemu, autokey radi, bez obzira gdje si na timeline-u, inače ne.
Za postavljanje key-ova, kako god, K je shortcut za stavit key, shift+K za maknut. Postavim neke osnovne pa već dalje, nekako.
Za mocap i sl, nisam godinama imao posla s tim, ali ako treba biti jednostavno, brijem da je Maxov Biped još uvijek najbrža varijanta, ili ako ima nešto novo oko Kinekta. Motion Builder je profi alat, mislim di bi se brzo moglo sve zakomplicirat, pogotovo ako je točno određeno, što se hoće dobit.