3DHR.net

Spajanje 3d-a i stvarnih fotografija

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
staromodnA?
Inače, PNG-u nije još posve mjesto na webu, makar praktična primjena bi tako rekla, al eto. A kaj se tiče kvalitetnog formata, ja volim koristit tif, pa ako mi treba neki transparentni, lako se složi u photoshopu ako imaš sliku i alpha mask... što imaš

Al mene zanima kolko vremena treba da se kamera i osvjetljenje i općenito render namjesti za takvu scenu. Znam da sam ja godinu dve prije radio compositing i namučio se ko konj. Prvo, u brazilu hdri mapa se mogla stavit samo u environment, tako da tamo nisam mogao staviti sliku kao pozadinu, da mi bude pogled pod pravim kutom na background sliku. Nego sam ja image stavljao na plane koji sam namještava da bude pod pravim kutem prema kameri. Debilane, jelda? :D

pa najprije staviš sliku kao background, namjestiš perspektivu, kameru i svjetla, a zatim staviš hdri umjesto slike...... kaj ne.. ;)

btw, i ja sam koristio targu i tif, a ne png, ali više is nepoznavanja nego nečeg drugog... meni tak i tak svejedno, mogo sam koristit i jpeg da sam htio recimo, ak si snimim alficu posebno, jedino zbog očuvanja kvalitete, jasno...
« Last Edit: October 15, 2006, 02:04:44 AM by Dejan Šparovec »

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Kaj se tiće png formata, nisam mislio sad "png i ništa drugo"... meni je png isto kao i Igoru targa; većinom ga koristim a neznam zašto. Što se same tehnike poštelavanja tiće, to je bez toćnih mjera, igranje i poštelavanje dok ne dobiješ ono što ti treba. Ako bi pak htjeli toćno pozicionirati, trebate SAMI slikati (jer kad vam slika netko drugi, obavezno napravi bezveze slike), treba vam podatak koliko mm je objektiv na kameri (da možete u 3d programu na kameri staviti isto), te na samoj lokaciji di slikate, uzeti dva objekta za referencu (neka dva čoška, ali se moraju vidjeti na slici i moraju biti na otprilike istoj visini kao i baza stativa od kamere - KORISTITI STATIV, košta 250 kn, a puno znaći). Zatim morate izmjeriti udaljenost kamere/stativa od svakog do ta dva objekta, te udaljenost objekata jednog od drugog. Zatim u 3d programu napravite trokut sa dimenzijama stranica koje odgovaraju izmerenim dužinama. Na jedan vrh trokuta (ne bilo koji, nego onaj na kojem treba biti, logika) stavite kameru koja je na visini kao i ona prava (visina stativa). Ako ste sve dobro napravili, kada stavite sliku u pozadinu sve bi trebalo biti na svom mjestu...
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

Offline Ivan Vuzem

• Authorized Rhino Trainer
  • Administrator
  • Hero Member
    • GEM-CAD
Kaj se tiće png formata, nisam mislio sad "png i ništa drugo"... meni je png isto kao i Igoru targa; većinom ga koristim a neznam zašto. Što se same tehnike poštelavanja tiće, to je bez toćnih mjera, igranje i poštelavanje dok ne dobiješ ono što ti treba. Ako bi pak htjeli toćno pozicionirati, trebate SAMI slikati (jer kad vam slika netko drugi, obavezno napravi bezveze slike), treba vam podatak koliko mm je objektiv na kameri (da možete u 3d programu na kameri staviti isto), te na samoj lokaciji di slikate, uzeti dva objekta za referencu (neka dva čoška, ali se moraju vidjeti na slici i moraju biti na otprilike istoj visini kao i baza stativa od kamere - KORISTITI STATIV, košta 250 kn, a puno znaći). Zatim morate izmjeriti udaljenost kamere/stativa od svakog do ta dva objekta, te udaljenost objekata jednog od drugog. Zatim u 3d programu napravite trokut sa dimenzijama stranica koje odgovaraju izmerenim dužinama. Na jedan vrh trokuta (ne bilo koji, nego onaj na kojem treba biti, logika) stavite kameru koja je na visini kao i ona prava (visina stativa). Ako ste sve dobro napravili, kada stavite sliku u pozadinu sve bi trebalo biti na svom mjestu...

odličan savjet. ovo ću si čak i sejvat u txt fajl i spremit negdje duboko u svoj hard da znam da imam kad mi zatreba!

kizo

• Guest
dosta komplicirana tehnika ova Dejanova...odnosno ne moze se u svim situacijama primjeniti, ali zato postoje programi i plugovi za metching
kao npr. photomatch za c4d koji cjeli proces poklapanja jako ubrzavaju i olaksavaju
recimo  imagemodeler, photomodeler i slicni mogu dosta pomoci kad se radi o rekonstrukciji od fotke za koju nemas reference(odnosno djela fotke) na koji kasnije ubaciti novi 3d sadrzaj koji se poklapa sa fotkom
ipak ja najcesce koristim photomatch(c4d) http://www.vreel-3d.de/plugins/PhotoMatch/links.html

Offline Mario Flipović

• Sr. Member
pa ja kad sam radnio neke slike i animacije ubacio napr neku knjigu (kojoj znam dimenzije) i ond s camera match-om max mi napravi kameru koja odgovara tom kutu

Offline Valter Zulijani

• Hero Member
    • Visual Lab
Evo mojih "2 cents" kao prilog temi...
« Last Edit: November 11, 2006, 06:40:36 PM by visuallab »

Offline Valter Zulijani

• Hero Member
    • Visual Lab
Oops, evo još jednog primjera. Ovaj je bio nešto složeniji. U nedostatku širokokutnog objektiva - slikao sam nekoliko pano slika, pa spojio ih u jednu (pano sticher). Rezultat je simpatičan, jer sam dobio vidljivi kut od cca. 180 stupnjeva. Klijent je tražio da se dočara blizina mora i uvijek problematično "Želim da se vidi terasa (zapadno pročelje) i more (zapadna strana)".