3DHR.net

Photoshop - kako napraviti "čistu" bump mapu?

Offline blank...

• Hero Member
Pozdrav

Problem koji nisam uspio riješiti, kako napraviti "čistu" bump mapu od "prljave" diffuse mape?

Ovo je diff map:

Tweekanjem exposure, brightness, curves, high pass filtera dobijem ovo:

Izgleda "zrnasto", a kad se izrenderira daje "nazubljenu" površinu, bilo kao bump ili displacement map. Pokušao sam očistiti, ali despeckle nema željeni učinak.
Meni treba "čista" bump mapa, poput ove:

Malo više sreće sam imao s Fusionom i kombinacijom brightness/glow/bump map, ali i dalje prilično loše. Koja bi bila procedura da se dobije željeni efekt, bez (ili uz minimalnu količinu) ručnog prebojavanja.

Unaprijed hvala!

Offline Alen Music

• Hero Member
  • Samouk
    • ides?!
ručno.
http://www.music-alen.com
Uzeo sam zelenu pilulu, di je kraj zečje rupeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..........

Offline blank...

• Hero Member
ručno.

Nije problem ručno na zaokruženim dijelovima, problem su opeke. Pola ih je "nazubljeno". Ni to ne bi bio problem na ovoj texturi, ali ovo je samo isječak. Sve ih ručno sređivati na puno većoj texturi..? Mora postojati lakši način (nadam se :) ).
To je problem s kojim se srećem na svakoj texturi "prljavog" tipa.
« Last Edit: July 15, 2012, 10:05:32 AM by blank... »

Offline Dmitrij

• Hero Member
Ako je puno veća mapa i nije bitno da je svaka cigla različita preporučam tileable texturu, očistiš dio i sa offsetom u photoshopu se napravi tileable, jer ovo što je zrnasto ispalo je tako i u diffuse pa neće izbaciti drugačije nego tako.

Offline blank...

• Hero Member
Ako je puno veća mapa i nije bitno da je svaka cigla različita preporučam tileable texturu, očistiš dio i sa offsetom u photoshopu se napravi tileable

Znam to :), ali htio bih naučiti kako iz "prljavog" dobiti "čisto". Jer je i ovaj primjer "čiste" koju sam stavio navodno napravljen iz "prljave", nekakvim postupkom.

Offline skobe

• Full Member
pa zar ne bi ispalo sa "čistom " bump da su opeke iste visine, dok realno jedna je malo unutra a druga malo van.  a što se tiče nazubljenosti, možda gaussian blur?

ovo je moj rezultat "čiste" nakon što sam maknuo fleke sive (naravno da je moglo bolje, al me zanimao postupak)

išo je:
1: desaturate
2: filter-blur-smart blur (quality: high, mode :edge only,  igraj se sa sliderima dok nebudeš sretan)
3.  image - adjustments - invert
4.  new layer- napuniš ga nijanson sive koju želiš
5.  layer sa rubovima prebaciš iznad sivog (layer order)
6.  layer blending : multiply

uglavnom sa smart blurom u edge only modu izdvajaš rubove, a kvaliteta ovisi o tebi i post produkciji :)
« Last Edit: July 15, 2012, 09:21:25 PM by skobe »

Offline Doka

• Sr. Member
    • Porftolio
po naputcima od skobe (btw odlicna fora) dosao sam na ideju da umjesto 4. stepa uzmes tu desaturiranu diff teksturu pod taj novi layer koji bi uzeo u 4. koraku - filter - blur - smart blur - quality:high, mode:normal i multiply taj layer preko edgeva, smanjis malo opacity i ostale finese, nije savrseno ali valja se igrati sa svim tim sliderima. poz

Por-fo-lje   
https://goo.gl/GCmQ6R

Offline blank...

• Hero Member
Još sam eksperimentirao i dobio ovo:

1. Desaturate
2. High pass
3. Smart Blur (high quality, mode: normal, igranje postavkama)
4. Accented Edges (igranje postavkama dok se ne dobiju zadovoljavajuće naglašeni rubovi opeka, bez zadiranja u samu opeku)
5. Malo brightness/contrasta (reda radi :D )
6. Curves - prvi nivo za izjednačavanje različitih nijansi na opekama
7. Curves - drugi nivo za pojačavanje kontrasta
8. Malo guassian blura
9. Žličica Vegete

Još ručno riješiti problematična područja.

Offline skobe

• Full Member
ooooooo, lijepo, mogo bi sad jedan test render krupnog plana opeke sa svim mogućim mapama

Offline blank...

• Hero Member
To su sve moguće mape :D Bijaše to mala studija izrade čiste bump mape, i ništa više :)