3DHR.net

Boolean i Pro

Offline dovla zaba

• Full Member
Boolean i pro-b  ne rade...ma koju god kombinaciju probao uvjek mi nestane objekt koji koristim za rezanje, ili obrnuto. Probao sam resetirat scenu jedno 10 puta. Pa izašao iz max-a ponovo ga otvorio...ništa od toga. Prije ovog rada koristio sam ga jedno 100 puta uvjek je bilo sve po šnali ... :-\ (malo počistiš nered iza njega i sve ok)
Malo gledao po netu ...uglavnom standarno jednom radi drugome ne...Uglavom nema nikakvog fix-a.
Probao pro-cutter (jao rezultata :o)
Ima li neki plugin koji dostojno zamjenjuje ova dva promašaja.

Offline Niko Perković

• Hero Member
  • 3D Studio Max
Ma ja to više ni ne koristin, najbolje ti je stavit taj objekt u obliku kojeg hoćeš rezat stavit u top, front, il right i onda  u editable polyu sa snap on toggleon tako da ti se prilipi za strane tog objekta dok režeš..
Cool, zar ne? 8)

Offline dovla zaba

• Full Member
Ma ja to više ni ne koristin, najbolje ti je stavit taj objekt u obliku kojeg hoćeš rezat stavit u top, front, il right i onda  u editable polyu sa snap on toggleon tako da ti se prilipi za strane tog objekta dok režeš..
Hvala ...nisam znao za tu foru...mislim znam za cut alat ali nije mi palo na pamet da ga koristim na taj nacin. ;)

Offline Niko Perković

• Hero Member
  • 3D Studio Max
Da, evo jedan primjer na mojoj felgi od Mercedesa (samo je jedna rupa extrudana):

Cool, zar ne? 8)

Offline Igor Minić

• Full Member
To se zna desavati kada imas vise attachiranih objekata u jedan pa na tome probas napraviti boolean. Ugl. samo odvoji dio na kojem zelis raditi boolean i onda bi trebalo biti ok. Ili naravno, metoda koju je Niko spomenuo.

Offline dovla zaba

• Full Member
To se zna desavati kada imas vise attachiranih objekata u jedan pa na tome probas napraviti boolean. Ugl. samo odvoji dio na kojem zelis raditi boolean i onda bi trebalo biti ok. Ili naravno, metoda koju je Niko spomenuo.
Ne radi se o tome ...jedan objekt je u pitanju i jednostavno ne radi kako treba...alat je pokvaren. Ne moze izvrsit najednstavniju zadacu za koju je i namjenjen....isto je bilo i u prošlim verzijama.

Offline dovla zaba

• Full Member
Uglavnom koristim sad ovu -Cut foru koju je Niko napisao... ali dođe do problema kad imam recimo zid i želim vrata izrezat po šabloni koju sam umetnuo. Reže samo na jednoj strani...probao sam selektirat sve polygone i opet isto. Mjenjao sam viewport na Back and Front...nije pomoglo. Šta radim krivo? :-\

Offline blank...

• Hero Member
Reže samo na jednoj strani...probao sam selektirat sve polygone i opet isto. Mjenjao sam viewport na Back and Front...nije pomoglo. Šta radim krivo? :-\

Ništa, cut tako radi, ako želiš istodobno rezati obje strane zida koristi slice plane.

Offline maky35

• Jr. Member
  • **
Reže samo na jednoj strani...probao sam selektirat sve polygone i opet isto. Mjenjao sam viewport na Back and Front...nije pomoglo. Šta radim krivo? :-\

Ništa, cut tako radi, ako želiš istodobno rezati obje strane zida koristi slice plane.

Hm ja i dan danas imam problema sa izrezivanjem oblika u postojecim elementima. Moze li neko od vas opisati malo bolje to sto Niko spominje a i ovo od blanka me zanima. Ima li mozda negdje video nekakav o tome?

Pozdrav!

Offline blank...

• Hero Member
Hm ja i dan danas imam problema sa izrezivanjem oblika u postojecim elementima. Moze li neko od vas opisati malo bolje to sto Niko spominje a i ovo od blanka me zanima. Ima li mozda negdje video nekakav o tome?

Prilično sam siguran da možeš bez problema izguglati sve o cut-u, slice plane-u i quickslice-u, a bome i slice modifieru. Osim toga i u helpu su prilično dobro objašnjeni. Pa da ovdje ne prepisujemo, možeš nam na primjeru objasniti gdje je točno problem, valjda će netko znati riješiti.

Offline maky35

• Jr. Member
  • **
hm...da sam mislio guglati onda bi guglao a da sam mislio definiciju trazit onda bi valjda gledao u help no pitao sam ovdje jer imam problema s engleskim tako da mogu guglat do sutra pa ako mi se posreci super, ako ne ne. Sve sto sam trazio je da mi se ta metoda koju covjek spominje malo bolje objasni.

Offline Niko Perković

• Hero Member
  • 3D Studio Max
hm...da sam mislio guglati onda bi guglao a da sam mislio definiciju trazit onda bi valjda gledao u help no pitao sam ovdje jer imam problema s engleskim tako da mogu guglat do sutra pa ako mi se posreci super, ako ne ne. Sve sto sam trazio je da mi se ta metoda koju covjek spominje malo bolje objasni.
Evo ovako:
1. slika - napravi plane sa segmentima 4x4
2. slika - napravi cilindar od 12 strana i stavi ga sa gornje strane na plane i aktiviraj snap on toogle
3. slika - desni klik na snap on toogle i aktiviraj vertex i midpoint
4. slika - plane convertuj u edit poly i označi cut
5. slika - cut po točkama cilindra
6. slika - izbriši cilindar i vidi jesu li ti vertexi koje si sika u obliku cilindra kojeg si izbrisa
7. slika - vertexe koje si sika sici opet da dođu do kraja planea
8. slika - izbriši sredinu
9. slika - stavi turbosmooth - iterations 2
10. i 11. slika je opcionalno, povučeni edgevi prema doli i stavljen chamfer - po volji
Ako nešto nije jasno pitaj ;)
Cool, zar ne? 8)

Offline Niko Perković

• Hero Member
  • 3D Studio Max