3DHR.net

pomoc i savjet za komp-koji kupiti?

Offline Branimir Turcic

• Jr. Member
  • **
postovani,namjeravam kupiti novi komp...malo jaci,nabrijaniji...  :D
ali imam problem...ne razumijem se u hardwere  :-[ :-[ my bed!  :-[ :-[
molim vas za pomoc  :)

tu sam na www.links.hr nasao ove komponente:
1 Napajanje 550W, XFX Core Edition P1-550S-XXB9, ATX, 120mm vent,PFC
Memorija PC-12800, 12 GB, G.SKILL Sniper series, F3-12800CL9T-12GBSR2, DDR3 1600MHz, kit 3x4GB      
Matična ploča GIGABYTE GA-P61-S3-B3, iH61, DDR3, zvuk, S-ATA, G-LAN, PCI-E, ATX, s. 1155      
Procesor INTEL Core i5 2500 BOX, s. 1155, 3.30GHz, 7MB cache, GPU, QuadCore

2   Matična ploča ASROCK P67 PRO, iP67 Rev B3, DDR3, zvuk, S-ATA, RAID, G-LAN, PCI-E, ATX, s. 1155
Memorija PC-10666, 8 GB, G.SKILL Sniper Series, F3-10666CL9D-8GBSR, DDR3 1333MHz, kit 2x4GB
Napajanje 550W, XFX Core Edition P1-550S-XXB9, ATX, 120mm vent, PFC   

postojeca graficka-VGA PCI-E XFX, GeForce PCX 7900GS 450M, 256MB GDDR3-dali mi odgovara uz ove komponente ili moram kupiti novu?

uglavnom zelim kompjutor koji bi mi odgovarao za brze i efikasnije renderiranje,modeliranje, itd....jer ovaj koji imam je prespor...

unaprijed zahvaljujem

Offline Greatboy006

• Full Member
  • MAYA
Pa di si stavio temu u Oglasi kad postoji podforum ostale komponente!  8)
Za rendanje ja bitna brzina procesora, a za view port graficka al manje vise ja mis da je sve to slicno sta se tice grafickih ovi novih, tako da je najvazniji procesor odn. render

ja takoder planiram kupiti novi komp za koristenje softwera zvanog Maya! Ali neman para...  :'(
Ustanovio sam iz benchmakera za mayu (lista procesora i usporedba brzina rendera) da procesor x6 1090 je dosta brzi i jeftiniji od i5 i cak konkurira i7 2600k, sta se tice maye, a jeftiniji je za vise od 1000kn od i7.
Vidim da ti koristis Lightwave, a ja neman pojma o tom programu i renderima koje koristi... mozda je i5 za njega predobar, a mozda x6 rastura taj render... al onda opet ako je maticna skuplja za amd chipset onda se neisplati... nez... to nisam gledao, samo sam se malo vise raspitao za procesore.  :D
1
« Last Edit: February 04, 2012, 09:24:30 PM by Greatboy006 »
Don't be afraid ever, life is just a ride :)

Offline Mladen Radas

• Sr. Member

Matična ploča ASROCK P67 PRO, iP67 Rev B3
Memorija PC-10666, 8 GB, G.SKILL Sniper Series, F3-10666CL9D-8GBSR, DDR3 1333MHz, kit 2x4GB
Napajanje 550W, XFX Core Edition P1-550S-XXB9, ATX, 120mm vent, PFC   

uglavnom zelim kompjutor koji bi mi odgovarao za brze i efikasnije renderiranje,modeliranje, itd....jer ovaj koji imam je prespor...

unaprijed zahvaljujem

Druga opcija mi se čini bolja ... solidna ploča za te novce, dobro podnosi i oc.
Za memoriju, uzmi odmah 2 kita (16GB) a nije ništa bitno skuplje ni da su 1600MHz verzije.
Procesor, kad već ideš na i5-2500 onda bolje i5-2500K, jer to je grijeh ne oc-ati :).
Naravno, u tom slučaju i pristojan hladnjak (nešto a la Scythe/AC/Thermaltake/Zalman u kategoriji 300-400 Kn). Grafička je kompatibilna, a sad, koliko će ti usporavati modeliranje - to moraš probati :)

Ustanovio sam iz benchmakera za mayu (lista procesora i usporedba brzina rendera) da procesor x6 1090 je dosta brzi i jeftiniji od i5 i cak konkurira i7 2600k, sta se tice maye, a jeftiniji je za vise od 1000kn od i7. Vidim da ti koristis Lightwave, a ja neman pojma o tom programu i renderima koje koristi... mozda je i5 za njega predobar, a mozda x6 rastura taj render... al onda opet ako je maticna skuplja za amd chipset onda se neisplati...

Ni jedan procesor ne može biti predobar, samo manje spor ili isplativija kupnja :)
I ploče za AMD su gotovo uvijek jeftinije za jednaku opremljenost.

X6 je (bio) odličan procesor, ... best-buy za rendering.
Problem je što ga više nema :( (mislim na 1090T/1100T, a možda još negdje nađeš 1055T ali on nema otključan množitelj pa je i oc upitan). Da ne bude nesporazuma, daleko od toga da je i5 loš, ali je jednostavno skuplji (+ skuplja ploča) za ono što daje (i7-2600K ima još nepovoljniji "bang for bucks").
Konkretno: 1090T@4.0GHz = i5-2500K@4.5GHz u Cinebenchu (Cinema4D).
Ostali renderi imaju možda različite rezultate, odnosno možda im više odgovara Intel arhitektura, ali to su male razlike.

Možda malo off-topic, ali dodatni problem neuspjeha novih AMD FX procesora (Bulldozer) je da (osim povlačenja X6) sad imamo situaciju da već dosta dugo nema napretka a ni pada cijene. Dok je X6 donio izvrstan skok u performansama za iste ili manje novce (prijelaz sa Q6600/Q8400 na X6-ice meni je npr. donio preko 2! puta veće performanse), sad bi za sličan efekt trebalo istresti vreću novaca (i7-3930K + s2011 ploča + hladnjak > 6.000 Kn).
Za jednu makinu i ne izgleda puno, ali za više njih već ozbiljno "kvari" računicu :)

Offline Greatboy006

• Full Member
  • MAYA
x6 1090 ima u vemila pise dobavljivo, sad nezz seru li... evo link
http://www.vemil.hr/proizvod/cpu-amd-phenom-ii-x6-1090t-box-32ghz-3mb6mb-sck-am3/2916/
kao stvoren za mayu i max, a u cinema 4d je isti kao i5 2500k, a plus toga je i maticna jeftinija  ;)
Jedino je pitanje koji je kvalitetniji i koji duze traje i5 ili x6... valjda su obe firme jednako kvalitetne.

ja sam cuo da je razlika izmedu i5 2500 i i5 2500K u tome sta se ovaj sta ima oznaku K moze vise overclockirat, ako je to istina,  pitane je zeli li on radit overclocking, dali je hardware paranoik kao ja  :D
meni je suludo overclockirat procesor cim se kupi, kao sta neki rade.

po meni je 8 gb rama dovoljno za pocetak, ako nece radit neke prezahtjevne scene i ako nema viska novaca.

U graficke se bas nerazumin.... sta je bitno kod grafickih za 3d production.... koje karakteristike???  :-\

« Last Edit: February 06, 2012, 03:03:53 PM by Greatboy006 »

Offline Mladen Radas

• Sr. Member
Super ako ga je sad opet moguće nabaviti ... prije mjesec-dva ni jedan dućan u Zg nije mogao, osim 1055T (a i rekli su da se povlači iz proizvodnje).

Glede trajanja i overclocka ... teoretski oc skraćuje vijek ali obično puno prije zastare nego se to eventualno i dogodi. U nešto više od 20 godina još nisam vidio procesor koji se istrošio i izdahnuo. Možda sam i sulud :), ali ne vidim razloga zašto ga ne oc-ati odmah ... jake procesore kupuješ valjda da bi nešto korisno radili (renderirali) a ne stajali za ukras. Ja si kupujem one koji će to napraviti što brže i za što manje novaca, tako da svaki najprije prođe testnu torturu (koliko se može oc-ati za 24/7 stabilan rad) i tako ostane radit sve dok ne zastari, odnosno ne bude zamijenjen nekim novim.

Intelovi i5 i i7 "K" procesori imaju otključan množitelj i mogu se oc-ati, ostali i3/5/7 ne mogu.
Kod AMD-a je to "BlackEdition", međutim i oni "obični"(zaključani) se također mogu oc-ati ali, uvjetno rečeno, malo teže.

Uz ovakve cijene RAM-a, šteta je ne uzeti max.moguće (za i5 ploče je to obično 4 slota - 16GB).
Nažalost, 8GB moduli su još egzotika pa time i neproporcionalno skupi.

Offline Greatboy006

• Full Member
  • MAYA
ako proceror ima proizvodnih nedostataka overklokiranje mu moze jako smanjiti zivot, al postotak takvih procesora je malen pogotovo kod već ustaljene serije, al mozes naletit na njih... neznam dal garancija pokriva izgaranje procesora pri overclockiranju i kako ce oni znat da je izgoren oc-om...

Ja cu si kupit x6 1090 i necu ga overclockirat jer mi netreba nista brze, tek kad pocnem ozbiljno radit i krenem sa nekim big projektom, poslozim animaciju i krenem je rendat, onda cu ga tek mozda clockirat, ako mi zafali brzine, pa neka sve izgori u pm, bar cu znat zasto je izgorilo!
Pa u globalu svi ti procesori su dovoljno brzi za nase potrebe.

Al neman pojma koju grafulju uzet za 3d production... ? ako se neko razumi u grafulje za 3d koje vise daju neg sta uzimaju nek ostvi komentar!  :)

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Što više jezgara/threadova za 3d posao. Dakle "gamerski" procesori poput intel i5, i3, ili amd x4, x3
bi trebali danas kupovati samo ukoliko se je jako na knap sa novcima. Inače, ako je ikako moguće,
skucati za x6 i i7 procesore. Grafičke bi bilo dobro da podržavaju neki moderniji directX, no radit će
program i sa starim modelima. Dovoljno rama je isto važno, a brzina istog nije presudna.
doh!

Offline Branimir Turcic

• Jr. Member
  • **
ok,fala decki na komentarima...dobro su mi dosli...
poslusat cu savjet gospodina Radasa  ;)
odabrat cu drugu opciju koju sam napisao i uzeti i5 2500K
najvise mislim dati do 4000kn i/ili manje...jbga kratak s novcima :'(
ajd, javim vam se jos...
ciao

Offline Lewis

• Hero Member
    • Lewis Design
Samo napomena da na tim plocama (1155 socket) kit od 3*4GB nebude isao dobro, te ploce u pravilu imaju 4 mem utora i njima treba 2 i 2 u paru (dual channel) a ovo je kit za 1366 ploce i slicne koje imaju 6 utora pa radi u triple cahnnel modu. Znaci gledaj da uzmes 2*4Gb ili 4*4Gb kao u primjeru borj 2 a ne 3*4Gb kao u prvom odabiru.
--------------------------
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
----------------------------