3DHR.net

Sprema li Max materijale trajno, negdje?

Offline blank...

• Hero Member
Ne znam jeli mi ovo gdje promaklo u dosadašnjem učenju, pa da se ne vraćam u potragu.

Kada u Mat editoru imate materijal koji nije zadan ni na jednom objektu, te zatim na njegovo mjesto prevučete neki drugi (jer nema više praznih slotova) jeli taj materijal zauvijek izgubljen?
Naravno, može se napraviti Put to Library, ali što kada zaboravim, jeli sačuvan negdje gdje se nisam sjetio pogledati?

A sad se sjetih još jednog pitanja. Kao što ima Assign material to object (onaj koji je selektiran, jel'), postoji li i obrnuti proces, da sa selektiranog objekta materijal stavim u Mat editor (osim one glupe kapaljčice koju smatram iznimno retardiranim načinom uzimanja materijala iz scene). Ne računajući Filter selected objects u Material/Map browseru što je proces od 3 koraka.
Eh da, Max 2012.

Unaprijed hvala!

Offline marin vesanovic dvornik

• Sr. Member
Koliko ja znam, takvi materijali su izgubljeni... sad, ako sam i ja glup, bilo bi mi drago da me netko ispravi pa da saznam nešto novog.

Ne znam zašto ti je kapaljka problem, mene ok služi, jednostavno i brzo. Jedino znam za tu metodu (druga mi zapravo nije ni potrebna) uz izlistanje pod "scene materijals" u browseru.

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Da, niti ja nisam siguran, ali potraži na scriptspot - ljudi svašta osmisle
http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts
A uzimanje materijala sa selektiranog osim kapaljke...
Nakon selektiranog objekta, odeš na get material from selected i drag i drop
u prostor koji je slobodan u materijal editoru.

Glede zauzetosti i slobode materijal editora, znaš vjerojatno da on može biti
u kombinacijama 3x2,5x3,6x4 materijala ali čini mi se da neznaš da ga možeš i resetirati
(Utilities, reset material editor slots ili Condense material ed.s.), pa nastaviti
iz čistog - naravno da su tvoje mape sve spospremljene,
samo ih nevidiš u editoru. Kad ti ustrebaju opet klikneš na objekt i gornjim postupkom
ih odvučeš gdje ti paše u editor. Screenshot će ti bolje opisati.
doh!

Offline blank...

• Hero Member
Ne znam zašto ti je kapaljka problem, mene ok služi, jednostavno i brzo.

Pa, nije problem, nego, to je jedna od onih stvari koje se ne mogu riječima opisati  :D jednostavno mi to nabadanje po monitoru nije sjelo.

Offline blank...

• Hero Member
Nakon selektiranog objekta, odeš na get material from selected i drag i drop
u prostor koji je slobodan u materijal editoru.

Da, to je ovo što je u 2012-ici Filter selected objects u Material/Map browseru, malo drugačije, ali u biti isto.

Glede zauzetosti i slobode materijal editora, znaš vjerojatno da on može biti
u kombinacijama 3x2,5x3,6x4 materijala ali čini mi se da neznaš da ga možeš i resetirati
(Utilities, reset material editor slots ili Condense material ed.s.)

Znam, samo mi se desi da u brzini ne gledam koji ima one male trokutiće a koji nema, pa kad želim testirati bubnem preko nekog koji nije zadan ni na jednom objektu.

Ah ništa, očito će se trebati malo više paziti i to je to.