3DHR.net

ZAVISNOST HIGH I LOW POLY MODELA S MAPIRANJEM ZA POČETNIKE

Alan · 24 · 2813

Offline skobe

• Full Member
Nije mi jasno (to spominje u Day 1 i Day 2) u kakvoj je vezi oblik i pozicija poligona s obzirom na mapiranje kad radi i high i low poly model tj. kakav utjecaj ima pozicija i oblik poligona na mapiranje?

oblik i pozicija nemaju veze sa unwrapingom ili teksturama, već sa generiranjem Normal maps,
tj low poly geometrija bi trebala što bolje pratit konturu high poly geometrije kako bi se preko normal mapa zaobljenost i detalji high polya ljepše vidjeli na low poly geometriji (isto kao što kad stavljaš smoothing group, kockasto je al izgleda zaobljeno )

http://www.bencloward.com/tutorials_normal_maps10.shtml

http://cg.tutsplus.com/tutorials/autodesk-3d-studio-max/how-to-bake-a-flawless-normal-map-in-3ds-max/

tako sam ja to shvatio, slobodno me ispravite

Offline Alan

• Full Member
Thanks Skobe!
Kaj se tiče ovog prednjeg perforiranog dijela.... on mora pratit zaobljenost samog zvučnika i njegove konture i biti mrvicu ekstrudiran tak da se vidi žlijeb. Ovaj prvi dio mi je sasvim jasan (kak dobit model zvučnika iz boxa, s osmerokutnom kružnicom, pa smooth itd.), no zar ne bi prvo trebalo izvuči model zvučnika i napraviti detach dijela koji će biti perforiran (vidi kak je Mario to napravio) pa tek onda izrezbariti ovo iz nutra? E to me zanima, kak to napravit?
Sorry ak sam kaj previdio ili krivo skužio !

Offline skobe

• Full Member
da da, to sam mislio, valjda se krivo izrazio,
onda ovak: napraviš zvučnik točno kak treba bit, u smoothu selektiraš poligone koji trebaju bit perforirani, inset 1-2mm (otprilike, ovisno u kojim jedinicama radiš), extrude ~-20mm (ili kolko želiš), inset 1-2mm, extrude unaprijed +20mm, i opet extrude + 2mm

ak želiš oštrije rubove, dodaj inset više i zadnji extrude više da se ne patiš sa chamfer edges ako krene razdvajat vertexe

zatim, selektiraj prednju plohu i onih 20mm extrudiranog, detach, sakrij detachirano i ostaje ti iza rupa sa malim inset rubom, select border, cap. zbog inseta imat ćeš rub i zadnja ploha neće bit iskrivljena prema naprijed.  unhide prednju plohu, povuci rubove prema naprijed i dodaj smooth
« Last Edit: June 20, 2011, 10:08:46 PM by skobe »

Offline Alan

• Full Member
aaaa, u smoothu selektiram poligone koje ću detachirati, jel? (no model izvlačim iz boxa, jel tak,? pa smooth pa onda selektiram te pligone?)
Al kad detachiram, vratim se u osnovni objekt (prije primjene smootha) i onda izmodeliram ovo kaj je iza perforacije.
Jesam dobro razumio?  :-[

Offline skobe

• Full Member
aaaa, u smoothu selektiram poligone koje ću detachirati, jel? (no model izvlačim iz boxa, jel tak,? pa smooth pa onda selektiram te pligone?)
da

Al kad detachiram, vratim se u osnovni objekt (prije primjene smootha) i onda izmodeliram ovo kaj je iza perforacije.

ne, ostaješ u smoothu, onu rupu zatvoriš, dobiš stražnji zid (iza perforacije), convert to editpoly, sa cilindrom od puno kuteva i booleanom napraviš još jednu rupu za membranu zvučnika

Offline Alan

• Full Member
A jel mogu kaj napravit s modelom u ovom stanju? Ima potpuno isti oblik ko zvučnik, al je konvertiran u ed. poly pa nemrem nazad u box.
Jednostavno ne mogu detachirat oblik kakav želim (niti ga mogu označit poligonima). Screen sh. je u prozirnom modu.

Offline Igor Minić

• Full Member
Desni klik -> Convert to -> Editable poly pa selektiraj poligone koje želiš i onda SHIFT drag da ih kloniraš.

Možeš i "Poly select" modifier koristiti.

Offline Alan

• Full Member
Ma to znam, nego da li da pomoću Cut urežem vertexe (po liniji perforiranog dijela) ili ima drugi način? Ako idem s Turbosmoothom ne mogu dobiti finu zaobljenu liniju donjeg dijela već samo neku bezveznu približnu....

Offline Igor Minić

• Full Member
Mislim da bi ovom slučaju bilo dovoljno da zerežeš Cutom jednom-dvaput i malo popraviš poziciju par vertexa.