3DHR.net

VRAY ZA POČETNIKE

Alan · 6 · 1383

Offline Alan

• Full Member
Recimo da sam u modeliranju "svladao" osnove i htio bih krenuti dalje - materijali, svjetla, kamera, rendering.
Htio bih raditi u VRayu jer mi masa ljudi veli da nema pojma o MentalRayu.
E sad (možda je i pitanje glupo pa sorry jel se ne kužim) !
Koju metodologiju preporučate za ovaj, nazovimo, drugi dio? (imajte na umu da želim raditi u VRayu)
Uzeo sam knjigu od Legrenzia o VRayu i potpuno se izgubio.... Dakle ne znam od kuda da sad krenem?! Imaju li Maxova svjetla išta s VRayom? Ima li Maxova kamera išta s VRayom? Isplati li se preći Maxovu kameru svjetla i renderiranje pa tek onda preći na VRay ili ne? Ne želim gubiti vrijeme.
Koji je najbolji način za učit VRay?

Offline Alan

• Full Member
Thanks, ali me zanimaju iskustva vas koji ste već u tome. Na koji ste vi način učili VRay? Imam knjigu o VRayu od 1040 stranica, al nije stvar u tome - to je studiranje.
Zanima me samo metodologija.

Offline Vjekoslav Kiralj

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Kiralj3d
Mi SVI smo naučili vray tako da smo ga instalirali i klikali posvukud i gledali šta će se desit :)

al evo da, svi maxovi lightovi imaju dodatne v-ray shadows u dropdown listi od sjena, ima i vray svoju kameru za koristit koja ima brdo kul opcija, svoje Vray MTL - vray materijale, čak i neke svoje objekte itd...

a od kud počet, kajaznam... posloži si scenu, klikni render i gledaj kaj se da namjestit itd, pa kasnije upali Indirect Illumination u vray render setupu i gledaj kaj će se desit, klikni nekaj kaj ti ima smisla i vidi opet kaj će se desit

to kaj si skinuo knjigu pa čak i ne pomaže u fazi učenja, ona je po meni riječnik za vray, dakle neznaš šta znači neka opcija, i pogledaš u nju

ne postoji renderer koji će ti netko objasnit nabrzaka i ti ćeš ga znat, sjedi, uzmi si tjedan dana i čačkaj!

istinabog postoje na gnomonu tutoriali za vray... tako da si i njih pogledaj ak nemaš dovoljno volje za samoisprobavanjem.

Sretno rendanje! :)

Offline Alan

• Full Member