3DHR.net

EDITABLE MESH i EDITABLE POLY ZA POČETNIKE

Alan · 9 · 1361

Offline Alan

• Full Member
Baš nešto gledam jedan tut za lavabo na vimeu pa mi nikak nije jasno zašto lik stalno skače iz convert to Editable Poly u convert to Editable Mesh??
Koja je stvarna razlika između ta dva konvertiranja, odnosno koja je konkretna razlika između modifikatora Edit Mesh i Edit Poly?
Kad se koji upotrebljava tj. za kaj koji konkretno služi (isto pitanje i za convert to EM i EP)?

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
najjednostavnije rečeno... editable mesh je stariji i ima puno manje opcija za modeliranje, a poly je noviji i bolji za modeliranje.
ali prednost mesha je brži prikaz u viewportu pa možda zato prebacuje u mesh...

Offline Alan

• Full Member
Taj isti odgovor piše u knjizi koju imam, al koja je svrha imati oba modifikatora ili konvertora ako je jedan lošiji, a drugi bolje?! Ne kužim!  :(

Offline marin vesanovic dvornik

• Sr. Member
pa odgovorio ti je dejan... ni bi se trebao previše zamarat s time. oba dva su praktički jedna te ista stvar, s tim da je poly nešto napredniji. ja isto često koristim obadva načina, ovisi kako kad.

sad je teško smislit i opisat neki praktični primjer... poly ima bolje champfer i extrude alatke, dok su kod mesha jednostavnije alatke... pa onda ako modeliram nešto jednostavno, prije ću koristit mesh. poly ima neke korisne alatke za selektiranje, koje su mi nepotrebne kod jednostavnih modela pa ću onda opet koristit mesh... i šta ja znam.

uglavnom, nemoj se zamarat previše s time. probaj koristit jedno i drugo pa ćeš vidit sam te razlike... pa ćeš onda i sam znat što tebi osobno bolje odgovara.

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
zašto postoje oba? iz sličnog razloga iz kojeg postoje meshsmooth i turbosmooth i iz kojeg će u novom maxu postojat CS i CAT, tj. zato što su napravili/kupili napredniji alat, a onaj stari su ostavili jer su ljudi navikli ili jer ima i dalje neke druge prednosti...
a i velim, prednost mesha je u bržem prikazu pa neki konvertiraju sve u mesh nakon što završe s modeliranjem, ali to nije potrebno. preporuka ti je da koristiš poly, a mesh možeš slobodno i zaboravit zasad.

Offline Vjekoslav Kiralj

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Kiralj3d
viš ovo je dobro pitanje, ja osobno koristim samo editable poly, s meshom sam uvijek imao pizdariju da ga je render kad priprema geometriju za rendanje puno duže očitavao, tako da uvijek izbjegavam taj mesh, a sad da mi je viewport što kaže dejan bio nešto brži, nisam primjetio.

FourRays

• Guest
Taj isti odgovor piše u knjizi koju imam, al koja je svrha imati oba modifikatora ili konvertora ako je jedan lošiji, a drugi bolje?! Ne kužim!  :(

Editable poly dozvoljava poligone sa više od 3 vrha. Editable mesh ne, što znači da model mora biti sastavljen od trokuta. Možda jednostavno time čuva trokute a time konveksnost poligona.