3DHR.net

BUŠENJE ZA POČETNIKE

Alan · 20 · 2329

Offline Alan

• Full Member
Tražio sam odgovor na ovo pitanje, al ga nisam našao, a vjerujem da mnogi početnici imaju sličan problem.
Izvukao sam najobičniji Wall i zatvorio ga te ga probušio obostrano s 3 cilindra s Boolean.
Onda sam skužio da mi samo jedna bušotina ima normalne normale, a ostale dve ih opće nemaju pa ne mogu rendat jer se ništ ne vidi tj. vidi se back face samo jedne rupe tj zid gubi dimenziju debljine na ostale dve rupe.
Kak da to riješim??
(nadam se da ste skužili pitanje??)  ;D

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
ili probaj proboolean umjesto običnog ili, još bolje, takve situacije u kojima imaš zid s nekakvim rupama koliko sam te skužio, iscrtaj sa splineovima (rectangle za rubove zida, circle za rupe; naravno moraju biti spojeni u jedan spline) i koristi extrude modifier za debljinu.
inače boolean zna zezat.. ne znam kako si radio, ali najbolje ti je sve objekte kojim bušiš (cilindre) spojit u jedan objekt pa tek onda bušit, a ne svaki posebno..

Offline Alan

• Full Member
Ma radim u 8-ici pa nemam proboolean, al sam pretpostavio da bi mogo to s tim riješit. Sve u svemu, kad se izbuši solid u Maxu gotovo uvijek su mu sj... normale, a kad sam počinjao učit max onda si mi ti Dejan preporučio da ne modeliram u AutoCADu, nego u Maxu i to upravo radi normala. Tvrdio si da upravo AutoCAD ima sj... normale pa da je bolje modelirat u Maxu.  :'(

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
okej ti je dejan rekao, nemoras biti u bedu :)
Postavi problem sa skrinicem da se lakse predoci, i nema frke,
to su ti jednostavni recepti za kolace, i nema ih puno za zapamtiti :)
doh!

Offline Alan

• Full Member

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
heh, ne sjećam se šta sam to tad točno napisao, ali činjenica je da može biti problema prilikom importa 3d objekata iz acada u max.. bila je upravo nedavno  postana još jedna tema o tome (http://www.3dhr.net/forum/index.php?topic=2491.msg30754#new)

najbolje da staviš neku sliku problema pa ćemo svi bit pametniji :) možda se samo radi o flipanim normalsima?

Offline Alan

• Full Member
Dejane sorry!
U pitanju je bio Kober, a ne ti !
 :-[

Offline Alan

• Full Member
Evo, pa da kužite o čemu se radi.
U samo jednoj rupi se vidi debljina zida, a u druge dve ne. Pretpostavljam da je problem s normalama čim je rend crn?

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
je li moguće selektirat te poligone i kliknut flip da im okreneš normale? ili tamo uopće nema poligona?

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
ajd samo klikni f4 sa vidimo i poligone?
doh!

Offline Alan

• Full Member
E sad sam već sve obriso....

Raspravljali smo se frend i ja oko tih "mana". On je zagovornik modeliranja u AutoCADu, a ja po naputcima dečki s foruma (jer nemam iskustva), sam za Max.
Rekao mi je da probam tu jednostavnu foru i da će se solid sj....
Pomoću AEC Extended se izvuče Wall, a onda iscrtaju 3 cilindra pa se s Boolean izbuše rupe i renda se. 2 sekunde posla.
I fakat, to sam napravio i nešto je u banani s normalama. Probao sam sve, čak gledao Lindin Essential Training o normalama i ništ!  :-\

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Aaa. Ok, ja nisam strucnjak u archvizu i neznam koliko cesto treba zidne stijene busit cilindrima, ali kolapsirao sam zidove i popikao boolean cilindre za koje sam pazio da nemaju poprecnih edgesa na sjecistu i ok.
Uvjetno. Jer zid nema bas dovoljno poligona, pa se vidi da "trokuta". Inace znam, da AEC Walls lijepo rezu njegovi prozori vrata i ostalo automatski.
doh!

Offline Alan

• Full Member
Da, al priča je krenula da nema zaobilaženja, nego da svaki način mora ispravno raditi (to je ona rasprava između frenda i mene). I ja sam našao zaobilazni put na način da se iscrta zid s rectangle pa extrudira pa se u steku vrati na rectangle pa se na njega ucrtaju krugovi pa opet na extrud i sve radi. Čovjek se pita čemu onda AEC-ovi il booleani ak ne rade uvijek kak spada.
Sve ima svoje prednosti i svoje mane.
Sve u svemu - thanks !

Živio!

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Pokusao sam rekreirati tvoj problem, nisu to AECovi booleani, oni rade samo sa AEC objektima. Ti si kolko razumijem, mijesao primitive i AEC objekte u visekratnom booleanu. Default zidovi imaju premalo informacija za defaultni boolean, pa sam to pokusao ovdje rekreirati da zorno vidis kak se lome pokusavajuci izvuci poligone iz nekomatibilnih spojeva. Po meni, najlaksa fora je pobrisat ove polomljene spojeve i Bridgeat bridove. E sad jel to skolski, pravilno, pristojno...neznam. Mogli bi decki koji se archvizom bave bit konkretniji:)
doh!