3DHR.net

Upute za modeliranje (pitanja i odgovori)

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Osnovni savjeti:

- dobro proučite model koji radite i posložite si u glavi sliku kako bi taj model trebao izgledati

- raščlanite model na elemente; koji dio objekta može biti zasebni objekt

- iscrtajte si mesh objekta na slici objekta; ili isprintate sliku objekta ili u nekom programu. Poanta je u tome da si prije modeliranja skicirate mesh i mesh flow, tako da smanjite prepravke ili eventualna brisanja cijelog modela, jer ste u startu napravili grešku, koju je kasnije teško otkloniti.

- napravite prvo grubi model objekta; sastavite model od nekoliko osnovnih objekata (kocka, cilindar i sl), tako da dobijete proporcije i omjere veličina pojedinih dijelova, te da ujedno dobijete vizualnu predođbu kako će vaš model izgledati (primjer u attachmentu)

- ako objekt ima kompleksniji lik, koristite se linijama da si iscrtate konture objekta i neke bitne linije i plohe na samom objektu

- započnite jednostavno; ako treba i od jednog polygona i onda gradite objekt od tog jednog polygona na više

- vodite računa o tome da imate dovoljno polygona tamo di ih treba biti (zakrivljeni dijelovi i kompleksnije forme objekta)

- isto tako pazite da nemate previše polygona tamo di ih ne treba, jer nepotrebno dodajete polygone, a opet nakon dodavanja mesh smooth-a, višak polygona na nekim mjestima može stvoriti neželjene nabore i sl. greške

- držite se quadova; tj. polygona sa 4 vrha. Tako čete eliminirati greške kod mesh smooth-anja objekta

- ne brinite previše oko dimenzija modela; kasnije čemo ih skalirati tako da odgovaraju ostatku scene, ali vodite računa o proporcijama pojedinih djelova modela.

P.S. ako imate neka opća pitanja vezana za modeliranje, postavite ih ovdje (pitanja vezana za specifični model na kojem radite, postavite u svom WIP-u)
« Last Edit: January 09, 2010, 02:18:52 AM by Dejan Kober »
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Evo još jedna uputa koje sam se sad sjetio;
- obrišite polygone koji se ne vide; tako će model biti "lakši", a i kod UV mapinga, ti polygoni koji se ne vide, neće zauzimati prostor

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
sorri, izbriši post ako ste ga riješili, ali iskustvo mi govori
da ipak pripazite na dimenzije. Najbolje bi bilo otvoriti baznu scenu
template (recimo pod i sferu, barem za glavne modeler programe),
pa da se na njoj ljudi nadograđuju.
Posebno će biti problema ako krenete sa detaljima i kasnijim riggingom.
Barem za max, obavezno mjere poštelati, jer u defultu, animacija je tamo
29fps, a mjere u inchima.
doh!

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
Tnx Ivica za ispravku; ja sam malo nedorečeno napisao tu uputu; mislio sam da si nek ne razbijaju glavu oko toga da li je nešto široko 20 ili 25cm i sl. Ali svejedno bi bilo OK da model bude nekih barem, približnih dimenzija; da nije npr. stolica visoka 15m i sl. situacije.

Offline Aleksandar Ribar

• Sr. Member
    • galerija
ja uvijek u mjeri modeliram, jedino neznam da li se to poremeti pri eksportu u obj. valjda ne
Simpson, eh?!