3DHR.net

SNAP ALATI

Alan · 6 · 1474

Offline Alan

• Full Member
Ljudi, jel može netko ukratko objasniti SNAP alat. Nije mi jasan SNAP TOGGLE 2,  2,5 , 3. Nadalje čemu služe preklopnici Angle, Percent i Spinner Snap. Znam da ima u helpu al na dugačko i naširoko. Jel može neko ukratko objasnit. Thnx

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
Snap služi tome da skočiš na neki dio, najčešće vertex i da bez gađanja golim okom pogodiš točno na poziciju tog vertexa. na primjer ako hoćeš spojit dva objekta/edgea/vertexa da se točno spoje u jednoj točki, iscrtavanje objekata i linija i sl.

2d snap ignorira 3. dimenziju, snapa samo na grid i objekte koji se nalaze na njemu (koristi se u ortogonalnim pogledima - top, front itd.). recimo da u perspective viewportu gledaš kocku koja jednom plohom leži na gridu i želiš pomoću 2d snapa iscrtat liniju. kocka je referenca, a linija rezultanta. 2d snapom mogao bi iscrtat samo bazu te kocke, dakle snap bi reagirao (referirao se) samo na 4 vertexa kocke koji dodiruju grid. ostala 4 koji imaju vrijednost z>0 ignorira.

3d snap ignorira grid (osim ako je snapaš baš na grid, tj. na objekt na gridu) i snapa na bilo šta u prostoru (koristiš ga u perspective view). u istom primjeru s kockom, 3d snap se referira na bilo koju točku u prostoru i daje rezultat u bilo kojoj točki u prostoru, dakle mogao bi iscrtat liniju koja bi točno pratila svaki vertex kocke u 3d prostoru i svaka točka linije nalazila bi se na identičnoj poziciji neke od točaka kocke. znači ako sakriješ kocku, imao bi linijski iscrtane njene bridove.
pogrešno je (ne uvijek) koristiti 3d snap u ortogonalnim pogledima. na primjer da u top pogledu želiš iscrtat 2d bazu kocke, može se desit da se snap referira na neku od gornjih točaka kocke (z>0) i na neku od točaka koje leže na gridu (z=0) i tako ne bi dobio kvadrat, nego neku liniju s točkama u sve 3 dimenzije.

2,5d je sličniji 2d snapu nego 3d snapu po tome što rezultanta snapa uvijek na grid, ali se može koristiti za referiranje snapanja na točke koje se nalaze izvan dvije dimenzije grida. u onom primjeru s kockom u perspi, mogao bi snapat (referirat) na bilo koju točku kocke, ali bi svaka rezultirajuća točka te linije ležala na gridu, ne u 3d prostoru. znači da bi dobio nekakvu projekciju te kocke u daljinu.

naravno, može se snapat i na druge stvari, ne samo točke. kad desnim gumbom klikneš na snap alat, dobiješ sve njegove opcije.

angle snap služi za rotaciju u određenim razmacima, po defaultu je to 5 stupnjeva.

percent snap je za skaliranje objekata u razmacima od nekoliko postotaka (po defaultu 10%)

spinner snap služi za sve one spinnere (strelica gore i dolje), i govori koliko da se poveća ili smanji vrijednost kad jednom klikneš. ta vrijednost se može namjestit pod customize/preferences/general (ili desni klik). po defaultu je vrijednost jednog klika bez tog snapa 0.01, a sa snapom 1.00
« Last Edit: August 14, 2009, 10:09:01 PM by Dejan Šparovec »

Offline Alan

• Full Member
E pa šefe puno hvala! Osto sam bez riječi. Proučavam (početnički) knjigu 3ds Max 8 pa neke stvari i nisu skroz najjasnije, no sad je sve potpuno jasno. Hvala još jednom i živio!

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana

Offline Kruno Jurenec

• Hero Member
Pa kaj ne skineš 3ds max 2010 bibliju ima ti 270 mb  u pdfu.

Offline Alan

• Full Member
Ma ja radim u max 8-ici. Tek sam počeo učiti - još sam mali  :) no hvala i na toj informaciji.
Imam knjigu, al tam je sve sam nabrojano i općenito loše predstavljeno. Kak god bilo, Dejan je to majstorski objasnio pa mi je sad sve jasno.  :D