3DHR.net

Blender - popis pitanja i odgovora

Offline Miroslav Brozović

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
Sve o Blenderu, pitanja na forumu, tutoriali, novosti itd., sve na jednom mjestu!!!

Pitanja i odgovori su sa ovog foruma, pitanja plave boje su odgovorena a crvena još uvijek čekaju odgovore pa navalite!
« Last Edit: September 05, 2008, 11:37:37 AM by Miroslav Brozović »

Offline loky4i4

• Sr. Member

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
evo konačno da ti odgovorim:
kad imaš pripremljen takav cilindar, odabereš samo središnju točku, pritisneš slovo "O" (proportional falloff). Odabereš vrstu krivulje kojom želiš zaobliti površinu i povučeš točku uzduž osi valjka.
Više o tome možeš tu vidjeti:
http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual/3D_interaction/Manipulation/Proportional_Edit

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
Provjeri da li imaš duple točke (Edit mode -> W -> Remove doubles) ili u edit modu Ctrl-N provjeri orjentacije normala.

Offline kkranjc7

• Newbie
  • *
Pozdrav svima! Vidim da se predstavljate na različitim mjestima. Ja ću se predstaviti ovdje zbog usputnog pitanja  :) Ime mi je Kruno, student sam, dolazim iz okolice Krapine. Dosta modeliram u Solidworksu. U Blenderu sam nov, tek sam počeo. Dobio sam projektni zadatak u kojem moram modelirati robotsku ruku. Dakle, podlaktica, nadlaktica i hvataljke. To sam izmodelirao, napravio parent child odnose. Ali imam dva problema:
1)objekti mi prolaze jedan kroz drugi. Kako to spriječiti? Čitao sam da samo kod bonesa funkcioniraju constrainti... :(
2)u početnom položaju hvataljke mi se normalno rotiraju, zakreću i slično. Međutim, kad promijenim položaj podlaktice ili nadlaktice, rotacija mi se iskrivljuje a hvataljke mi dobivaju sasvim drugačiju i neprirodnu putanju.

U čemu je problem? Molim Vas, i nadam se vašoj pomoći. Ako treba, mogu poslati i .blend file. Pozdrav svima!

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
Bok Kruno i dobrodošao!
Evo probat cu ti pomoci kolko mogu.. Za prolaz objekata jedan kroz drugi pretpostavljam da misliš na to da bi htio staviti constraintse koji će ograničiti rotacije djelova da se to ne desi?
U svakom slucaju bolje bi bilo da radis s bonesima (armaturom) makar je primjer jednostavan i lako se izvede s parent-child odnosom. Druga najbitnija stvar je središte elementa! Za nadlakticu rame, podlakticu lakat, itd..
Drugo pitanje nisam u potpunosti shvatio pa ako zelis mozes poslati .blend fajl da pogledam.

Nesto slicno mozes ovdje pogledati:
http://www.blender.org/documentation/htmlI/x7891.html

A nedavno je i u PcChipu kolega pisao o istoj stvari pa preporucam da pogledas i tamo.

Offline kkranjc7

• Newbie
  • *
Hvala na dobrodošlici!  :)
Da, mislio sam na constrainte, pokušao sam ali mi nije radilo. Želim samo da objekti ne prolaze jedan kroz drugi. Čitao sam da je armatura jako dobra, ali u skici projekta je nije bilo, pa je nisam ni stavio. Vjerojatno sam pogriješio u rotaciji...
Sa blenderundergrounda sam proučio samo osnovne tutoriale, tako da sam još svjež u tome i jako malo znam.  :(

Kada otvorite privitak, neka Vas moje modeliranje ne naljuti, jer ionako me već dosta sram  :'( Hvala puno!

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
Pogledao sam konacno fajl, nisi napomenuo da se radi o game engineu! :)
Tu nemas sve funkcionalnosti koje bi imao kod izrade animacije robota..
Mislim da si odabrao prilicno kompleksan problem za ucenje blendera, bez pisanja python skripti ne znam kako bi rijesio problem.
Klijesta je jednostavno, preko IPO krivulja odrediš krajnje položaje i pokreces ih preko Actuatora -> Ipo
Na isti način bi mogao rjesiti i podlakticu i nadlakticu al ne bi bilo potpuno rjesenje: npr. ako dovedes nadlakticu u krajnji donji položaj, drugaciji constrainti su potrebni za podlakticu nego u slučaju kad je nadlaktica u uspravnom polozaju.
Ako ti ista pomogne evo jedan moj stari projekt u kojem imas detalje koji bi ti mogli pomoci: http://blenderartists.org/forum/showthread.php?t=104584

Offline kkranjc7

• Newbie
  • *
Hvala Vam na odgovoru! Nisam ni znao da se radi o game enginu  :D Stvar je u tome što sam ja prisiljen raditi taj projekt iz jednog matematickog kolegija i nikakva mi druga mogucnost ne preostaje :s. Hm...znaci pajton mi ne gine...mozda da ipak krenem sa armaturom pa da na njih primijenim constrainte? Hvala puno na Vasem vremenu i priloženom linku!  :)

• Moderator
  • Hero Member
  • *
    • Blender.hr
kolegij iz matematike, rad na robotskoj ruci u blenderu :) zvuci zanimljivo makar ne vidim poveznicu s matematikom!
sretno u svakom slucaju i javi kako napreduje!

Offline ZeKiDa

• Sr. Member
  • 3d Modeler
    • Kristijan 3D
E jel znate kako se rade rupe u obliku kruga u Blenderu.odnosno kružne rupe