3DHR.net

2 pitanja

skaro · 13 · 2100

Offline skaro

• Sr. Member
  • the cake is a lie !!
1) Dali u maxu postoji nešto kao u AutoCAD-u za postavljanje koordinatnog sustava (user, ne world) sa 3 točke. Znate već na šta mislim......
Imam problem sa poravnavanjem UCS-a za objekte koji nisu u ortogonalnim ravninama tj. koji stoje nakoso po svim osima. To je jednostavno pitanjce, sigurno neko zna.....(ono sa affect pivot only-align-align orientation  ne pomaže). Znači želim dobiti UCS kao na slici.....

2) Kako napraviti lokalni displacemen pomoću neke mape (slike)? Kad imam nešto (npr. neki tekst na slici koji želim urezat na matreijal) na slici koja je PNG i sve osim teksta je transparentno, displacement svejedno računa i rubove slike (tj. cijelu) a ja želim da samo taj tekst bude pod displacementom. Probao sam obični (maxov), Vray disp., probao sam sa sivim tonovima (128 vrijednost) oko teksta, ali svaki put displacement dijeluje na cijelu sliku, a ne samo na onaj dio koji ja želim .....hmmmmm ??? ???
...arkit...arhtikual..ne...arhitertualna...ahri.....uff......vizalizacija..vuzaliza.....ne...vizauliz....umphhhhh...fak.....škafiškafnjak.....

Offline Juraj Barukčić

• Hero Member
Ja ti mogu samo probat odgovorit na drugi problem, iako ne koristim 3Dmax, ta graviranja ja radim tako da napravim boolean, i podesim koliko duboko zelim da bude i to je to.

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Nisam siguran kako ti to ne radi Pivot, funkcija Adjust pivot only, Center to object/Alignt to object...
enivej, odnedavno imas Working Pivot koji mozes prilagoditi pogledu...

Malo je nepregledano sad diskutirati 2 razlicita problema na istom topicu, no..

A u biti, jednako je i ako namjestas taj displacement kao normalnu teksturu, evo
neki brzinski primjer, da vidim dali sam te razumio. Dakle poanta je da je ono sto zelis ispupchiti
 bijelo, ono sto ne zelis, crno. Bez neke prevelike mudrosti:) Ja sam mrvu razradio sa sivim unutar natpisa,
ali to ne mijenja na stvari:)

p.s. Juraj spominje rad sa geometrijom, ali to sigurno znas; Compound shape merge je najlaksi nacin takvog "graviranja":)
doh!

Offline skaro

• Sr. Member
  • the cake is a lie !!
Dečki, hvala na odgovorima....
Što se tiče koordinatnog sistema mislim da nisam dobro objasnio. Kopao sam malo po helpu i našao ono što mi treba
Referenc coordinate system stavim na lokal, pa onda npr. kada koristim slice plane, on mi je poravnat sa osima obijekta koji režem tako da nemoram plane vrtiti odoka u položaj koji mi treba (slika)

Što se tiče displacementa, u sljedećem postu....sad žurim....ihhhhhhhh ;D ;D ;D
...arkit...arhtikual..ne...arhitertualna...ahri.....uff......vizalizacija..vuzaliza.....ne...vizauliz....umphhhhh...fak.....škafiškafnjak.....

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana
Jep, riješio si vlastiti problem :)
isto tako možeš koristit parent za muvanje verteksa i slično ili čak odabrat pick, pa ih micat prema osi kojeg drugog objekta
e sad bi mogao čak napravit mali tutorialčić :)

npr. šta napravit kad želiš nešto alignat prema ovom kosom poligonu?
ideš na helpers, pa grid i uključiš auto grid. zatim ga ucrtaš preko te plohe. on sam prilagođava koordinatni sustav prema njoj.
zatim na quad meniju uključiš activate grid.
sad možeš odabrat taj grid kao novi k.sustav ili po tom poligonu crtati linije i sl. (mora se uključit auto grid kod crtanja)
« Last Edit: June 04, 2008, 12:21:05 AM by Dejan Šparovec »

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
Super tip  ;D
Ajmo jednom prilikom pocistiti razne savjete u tutorial sekciju, nakupilo se kojekuda finih savjeta :)
doh!

Offline Dejan Kober

• Administrator
  • Hero Member
  • 3d studio max
    • DD3D Studio
da, definitivno bi trebali to napraviti.... recimo ovaj Dejanov tip mi je baš trebao neki dan i nisam znao kako to riješiti (bilo je rijće konkretno o rotaciji jednog objekta prema orjentaciji jedne plohe od drugog objekta), tako da sam to onda odokativnom metodom riješio.
Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/

Offline Mate Maksan

• Hero Member
  • fanatic
    • moja birtija
Super bi bilo imat sve na jednom mjestu  ;)

Offline Nikša Batinić

• Hero Member
  • pomalo :)

Offline skaro

• Sr. Member
  • the cake is a lie !!
@Dejan Šparovec.....da, upravo takve stvari sam tražio. Manipulacije sa koordinatnim sustavima. U ACAD-u su takve stvari na klik ili dva, a u maxu malo treba dublje kopati. Ali max mi pomalo počinje ličiti na punokrvni CAD program. odličan je.. :D (mislim, početnik sam...)

@Svima ostalima......da, trebalo bi skupljati ovakve tipse po forumu i spucat ih u posebnu sekciju tj. u već postojeću (tutorijali)

@Ivica....e, što se tiče displacementa, znam one osnovne stvari (grayscale) ali me muči ovo (slika). Imam jedan VrayDisplaceMod (drvene daske), i sad na njemu želim dodati drugi displacement, ali lokalni tj. na određenom mjestu. Prvi problem je što mi on (max, Vray .....votevr) konta čitavu sliku kao displace mapu iako sam pokušavao i sa bijelom pozadinom, prozirnom pozadinom, sivom (vrijednost 128-neutralna između crne i bijele), ma svašta, ali uvijek mi digne čitavu sliku kao displacement pa se vide rubovi.  Kako to izbjeći?  ??? ??? ???
I još jedna stvar. Kako manipulirati sa mapama u VrayDisplaceMod-u? Mislim na položaj, rotaciju...itd. Jer, nigdje nema nekakav gizmo za njega, a ono u material editoru nije dovoljno, ako uopće koristi.....(UVW angle, tile, size......)
« Last Edit: June 04, 2008, 02:44:03 PM by skaro »

Offline Dejan Šparovec

• Wielder of the Force
  • Pobjednik natječaja
  • Hero Member
  • *
  • not enough mana

Offline skaro

• Sr. Member
  • the cake is a lie !!
yep...ovo i je sa isključenim tile

Offline Ivica Horvat

• Hero Member
A ima vise nacina displacementa. Ovaj modifier displacement ces anulirati na rubovima sa negativnim shiftom.
Ako si zaboravio, zirni ponovno na onu moju kosaricu;)
http://3dhr.net/forum/index.php?topic=1006.0
A dobar savjet je dao (mislim Medi) Alex ako ti se rubovi ipak odvajaju, klikni i keep Continuity :)
doh!